Maalivahti Riku Heleniuksen pelaaminen AHL-jääkiekkoliigassa päättyi tiistaina, kun hänen NHL-oikeutensa omistava Tampa Bay ilmoitti, ettei hänelle ole käyttöä NHL:ssä eikä AHL-farmiseurassa Syracusessa.
Helenius kieltäytyi siirrosta ECHL-liigaan, joten hänen sopimuksensa purettiin, kertoo syracuse.com-nettisivusto. Helenius saa kuitenkin normaalisti kauden ansionsa 650 000 dollaria eli noin 490 000 euroa.
– Helenius ei kuulu enää suunnitelmiimme. Hän on hyvä kaveri, eikä tehnyt mitään väärin, mutta päädyimme kahteen muuhun vaihtoehtoon, Syracusen varatoimitusjohtaja Julien BriseBois kommentoi ratkaisua.
Tampassa NHL:ää kaudella 2008-2009 seitsemän minuuttia pelannut Helenius sai viime kaudella luottoa Syracusen maalilla. Tällä kaudella hän pelasi vain viisi ottelua.
Helenius torjui JYPin Suomen mestariksi keväällä 2012.