Kirkkonummelainen kokous-ja kylpylähotelli Långvik päätyi poistamaan Instagram-päivityksen, joka hotellin toimitusjohtaja julkaisi tänään Naistenpäivänä.
Aamupäivällä julkaistussa, hotellin toimitusjohtajan Inka Uusitalo-Raoultin allekirjoittamassa ja hänen kuvallaan kuvitetussa päivityksessä nostettiin esiin erilaisia miesten tekemiä asioita.
Päivitys alkoi sanoilla “Naistenpäivänä, hyvinvointivaltiossa, ajattelen miehiä”.
– Miehiä, jotka saavat työstään samaa palkkaa kuin naiset. Miehiä, jotka pitävät vanhempainlomaa. Miehiä, jotka vuoroviikoin kasvattavat lapsiaan. Kannustavat tytärtään koodaamaan, eivät hörähdä poikansa pipovirkkauksille, toimitusjohtaja kirjoitti.
Reilun tuhannen merkin mittainen postaus jatkui muun muassa maininnoilla miehistä, jotka “matkustavat vaimon työn perässä”, “joiden esihenkilö on nuorempi nainen” ja “jotka tietävät, mikä on Wilma” ja sen “mitä jääkaapista puuttuu.”
Postauksessa nostettiin esiin myös miehet, jotka “johtoryhmässä saunovat uikkareissa” ja jotka ahdistuvat #metoo-kampanjasta, “koska heitä hävettää miten sellaisia mulkeroita yhä vaan on”.

