Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalainen käyttää veronpalautuksensa kolmella keskeisellä tavalla: Kikkaillaanko veroprosenttia ylös joulun takia?

6:06Verokortti uudistuu
Julkaistu 11.12.2018 06:28
Toimittajan kuva

Jouni Sipilä

jouni.sipila@mtv.fi

Tänään maksetaan lähes kolme miljardia euroa veronpalautuksia.

Video: Verokorttiin on tulossa muutoksia.

Määrä on reilut kaksitoista prosenttia korkeampi kuin viime vuonna. Palautuksen saajia on yli kolme ja puoli miljoonaa. Jäännösveroja eli mätkyjä maksaa reilut 600 000 suomalaista.

Yksityistalouden ekonomisti Olli Kärkkäinen sanoo, että Nordean tekemän kyselyn mukaan suurin osa veronpalautuksista päätyy kulutukseen.

– Yleisimpiä käyttökohteita veronpalautuksille on ihan jokapäiväinen kulutus, johon vastasi noin kolmasosa suomalaisista jotka saa veronpalautuksia. Lähes yhtä yleinen oli käyttää joululahjoihin ja muihin jouluvalmisteluihin, joihin noin vajaa kolmasosa käytti. Ja kolmanneksi yleisin kohde oli laittaa rahoja säästötilille eli näin vastasi noin joka neljäs veronpalautuksia saava.

– Vaikuttaa siltä, että moni on tarkoituksella maksanut korkeampaa veroprosenttia sen takia, että sillä tavalla saa säästettyä joulua varten. Uskon, että tänä vuonna joulukauppa tulee olemaan vilkasta.

Lue myös: 3,6 miljoonaa suomalaista saa tänään mukavan muistutuksen verottajalta – yksi yhteinen ”joululahjarahan” maksupäivä jää historiaan

Ensi vuonna joululahjat luotolla?

Ensi vuonna veronpalautuksia ei makseta yhtenä päivänä, vaan tilittäminen ajoittuu elokuun ja joulukuun välille. Kärkkäinen uskoo, että tällä tulee olemaan vaikutuksia kaupankäyntiin.

– On mielenkiintoista nähdä, mitä tapahtuu ensi vuonna, kun veronpalautuksia maksetaan jo elokuussa. Saa nähdä, riittääkö siitä enää vaikutusta joulukauppaan. Voi olla, että jatkossa suurempi osa joululahjoista ostetaan luotolla.

Lisää aiheesta:

1,8 miljoonaa suomalaista sai tilintäytettä – näin rahat käytetään: "Kaikki menee"Helppo verokikka tuo säästöjä hintojen noustessa – teetkö näin?Asiantuntija veronpalautuksista: ”Valtio maksaa korkoa, pankit pyöreän nollan”Veronpalautuksia maksetaan pian lähes miljardi euroa, mutta 90 000 tilinumeroa puuttuu vielä verottajalta – näin käy, jos et ilmoita sitä ajoissaNäin paljon suomalaiset törsäävät jouluun – veronpalautusten maksupäivän muutoksella ratkaiseva merkitysVeronpalautukset jysäyttävät tilille keskimäärin reilun viikon palkan – "Saa paremman koron kuin pankeissa"
VerotKuluttaminenYhteiskuntaRahaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Verot
  • 13.9.12:11
    Kunnat

    Kuntaliitto: Erot kuntien veroprosenteissa kasvamassa ennennäkemättömiksi

  • 12.9.06:29
    Autot

    Matkailuautojen yli kuusinkertainen verokorotus tyrmistyttää

  • 8.9.06:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjoiskorealaisten rötökset Suomessa jatkuivat ison karkotuksen jälkeen – käsikähmä viranomaisten kanssa vei putkaan

  • 5.9.18:52
    Iso-Britannia

    Britannian varapääministeri eroaa – taustalla skandaali

  • 4.9.14:27
    Ruotsi

    Ruotsi puolittaa ruoan arvonlisäveronsa – ero Suomeen huomattava