Lasten tehohoidon kriittinen tilanne nousi keskusteluun lokakuussa, kun Hus kertoi Uuden lastensairaalan sydänleikkausjonon ruuhkautuneen.
Sairaaloiden synnytystoimintaan on tulevina vuosina luvassa mahdollisesti suuriakin muutoksia. Sairaaloille on myönnetty uusia poikkeuslupia synnytystoiminnan järjestämiseen, ja lisäksi riskisynnyttäjien siirtoa Helsingistä muihin yliopistosairaaloihin ehdotetaan lasten tehohoitokapasiteetin lisäämiseksi.
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) kertoi torstaina, että Etelä-Savon hyvinvointialueelle on myönnetty poikkeuslupa synnytystoiminnan järjestämiseen. Synnytystoimintaa voidaan järjestää poikkeusluvalla Mikkelin sairaalassa ensi vuoden alusta neljän vuoden ajan.
Viime viikolla STM kertoi myöntäneensä vastaavia poikkeuslupia synnytystoiminnan järjestämisestä Kainuun, Lapin ja Länsi-Pohjan keskussairaaloissa.
Lue myös: HS: Äiti ei päässyt synnytyssairaalaan, vauva kuoli kohtuun
Riskisynnyttäjiä Helsingistä muihin yliopistosairaaloihin
Lasten tehohoidon kriittistä tilannetta voitaisiin korjata lisäämällä vastasyntyneiden kirurgisten potilaiden tehohoitokapasiteettia Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) vastasyntyneiden teho-osastolla, jos riskisynnyttäjiä siirrettäisiin synnyttämään Helsingin yliopistollisesta sairaalasta esimerkiksi Turkuun ja Tampereelle.
Näin ehdottaa tehohoitotyöryhmä, joka perustettiin syksyllä etsimään keinoja, joilla helpottaa lasten tehohoidon tilannetta Suomessa.