Suuret puolueet ja Invalidiliitto eivät lämpene sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkisen (vas.) ajatukselle asettaa yrityksille kiintiöitä vammaisten palkkaamiseksi.
Työministeri Tuula Haatainen (sd.) sanoo STT:lle, että hän haluaisi ennen kaikkea keskittyä hallitusohjelmassa määriteltyjen hankkeiden käynnistämiseen ja toimeenpanoon.
– Porkkanakeinoja on nyt mittavasti ja työministerinä haluan keskittyä siihen, että nämä asiat saadaan kunnolla käyntiin, Haatainen sanoo.
Haatainen viittaa hallitusohjelman tavoitteisiin osatyökykyisten työllistämiseksi.
Niihin lukeutuu muun muassa uusi valtionyhtiö Työkanava, jonka tehtävänä on työllistää kaikkein vaikeimmassa asemassa olevia osatyökykyisiä ihmisiä. Yhtiö on aloittamassa toimintansa syksyn aikana.
Lisäksi syksyn aikana hallituksen on tarkoitus antaa eduskunnalle lakiesitys palkkatuen uudistamisesta niin, että uusia yrityksiä tulee tuen piiriin.
Haatainen mainitsee myös tavoitteen työllistää vaikeasti työllistyviä julkisten hankintojen avulla. Hanketta viedään eteenpäin yhdessä Kuntaliiton kanssa.
Invalidiliiton kaipaama hanke ei etene
Ennemmin muita toimenpiteitä kokeilisi työministerin ohella Invalidiliitto.
Liiton työelämäasiantuntija Sinikka Winqvist odottaa Haataisen tavoin Työkanavan ja palkkatukiuudistuksen kohtaloa.
Hän myös mainitsee työolosuhteiden järjestelytuen, jonka myöntämisestä työ- ja elinkeinoministeriö vastaa. Sen avulla työpaikoille voidaan järjestää esimerkiksi tarvittavia autopaikkoja, esteettömyyttä ja perehdytystä.
– Siitä pitäisi enemmän tiedottaa yrityksille, että on tällainen mahdollisuus, Winqvist sanoo.
Winqvist kaipaisi myös hallitusohjelmassa mainittua lineaarista työkyvyttömyyseläkettä.
Malli tarkoittaa sitä, että työkyvyttömyyseläke pienenisi asteittain, jos sitä nostava henkilö menisi töihin. Tämä kannustaisi vammaisia, osatyökykyisiä ja pitkäaikaissairaita siirtymään työelämään, Winqvist uskoo.
