Sopeutumiseläke lohduttaa tippuneita kansanedustajia

Suvi Lindén (Kuva: Mikko Stig/Lehtikuva)
Viestintäministeri Suvi Lindéniä (kok.) ei valittu jatkokaudelle eduskuntavaaleissa 2011.Copyright 2008 Lehtikuva
Julkaistu 18.04.2011 13:38(Päivitetty 21.04.2011 15:37)

Vaalit olivat 47 istuvalle kansanedustajalle karvas pettymys: äänimäärä ei riittänytkään uudelle kaudelle. Tappion tuskaa helpottanee, että tämä joukko pääsee edelleen nauttimaan kansanedustajien pitkästä sopeutumiseläkkeestä.

Kansanedustajien antelias sopeutumiseläke on jo päätetty korvata sopeutumisrahalla, jota saa enimmillään kolme vuotta.

Uusi sopeutumisraha ei kuitenkaan vielä koske nyt eduskunnasta tippuneita kansanedustajia. He ovat oikeutettuja sopeutumiseläkkeeseen, jos takana vain on seitsemän vuotta eduskunnassa.

Sopeutumiseläkettä voivat saada myös ne kansanedustajat, jotka eivät olleet vaaleissa ehdolla. Näitä eduskunnasta vapaaehtoisesti luopuneita oli 38.

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa