Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mediapersoona Sergey Hilman kauneusleikkauksista: "En halua, että kukaan tekee sitä itselleen"

18:51Erikoishaastattelussa Race across the world -kisaaja Sergey HilmanErikoishaastattelussa Race across the world -kisaaja Sergey Hilman.
Julkaistu 20.05.2025 06:01
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

"Kallista ja kivuliasta". Kauneusleikkauksiin yli 20 000 euroa käyttänyt Sergey Hilman varoittaa ihmisiä kauneusleikkauksista ja käyttää itseään varoittavana esimerkkinä.

– En ole tehnyt tarpeeksi tutkimusta ja olen joutunut huonojen tekijöiden käsiteltäväksi. Muistakaa kysyä tekijältä luvat, vaikuttaja ja podcast-juontaja Sergey Hilman kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa maanantaina.

Hilman myös muistuttaa, että komplikaatiotilanteiden sattuessa on oltava sairaanhoitajakoulutus.

– Pääpointti, miksi puhun kauneuskirurgiasta, on se, että en halua, että kukaan tekee sitä itselleen.

– Se on kallista ja se on kivuliasta. Täytyy etsiä hyviä tekijöitä, jos haluaa tehdä. 

Lue myös: Mitä riskejä kauneusoperaatioissa piilee? Plastiikkakirurgi: "Oikeasti vaarallinen toimenpide"

Terapiaan

Hilmanin mukaan kauneuskirurgia on yleistä, mutta sitä salaillaan.

– Haluan vain, että ihmiset tietävät, että tällä alalla tosi moni tekee, mutta salailee. Tai vielä pahemmassa tapauksessa valehtelee, ettei tee mitään. Sehän on mielestäni tosi väärin.

Kauneuskirurgia tarvitsee seurakseen terapian, toteaa Hilman. 

– Minulle on tosi tärkeää käydä terapiassa aina sen jälkeen, kun olen tehnyt jotain. Painotan muille, että jos säästätte kauneusleikkaukseen, niin säästäkää ylimääräinen 400 euroa, että käy sitten pari kertaa terapiassa. Se on äärimmäisen tärkeää.

Lisää aiheesta:

Tästä kauneusoperaatiosta miehet kyselevät Sergey Hilmanilta eniten: "Tosi iso tabu miesten maailmassa"Sergey Hilman kehottaa kauneusoperaatioihin hakeutuvia varaamaan ylimääräiset 500 euroa terapiaan – tämä on hänen ohjeensa nuorilleSergey Hilman kertoo nyt, millainen operaatio kallonhionta oli – yllättyi ihmisten kommenteista: "Minulle toivottiin lobotomiaa"Sergey Hilmanille tehdään "kallonhionta", joka on harvinainen ja tekotavaltaan äärimmäinen: "Se on hyvin pelottava leikkaus"Kauneusleikkauksia tehdään Suomessa jo kymmeniätuhansia vuodessa, mutta potilaat haluavat vaieta niistä – "En halua, että kukaan koskaan saa tietää"Aimi, 43, on koukussa kauneusleikkauksiin – ei välitä riskeistä: "Ainakin näytän hyvältä hauta-arkussani"
Sergey HilmanKauneusleikkauksetViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sergey Hilman
  • 9.8.07:30
    Sauli Koskinen

    Sergey Hilman linjaa: Tällaiseen tosi-tv-ohjelmaan hän ei enää osallistuisi

  • 8.6.14:47
    Race Across the World Suomi

    Sini Sabotage ja Sergey Hilman tunnelmoivat Race Across The World Suomi -voittoaan: "En olisi halunnut tehdä tätä kenenkään muun kanssa"

  • 7.6.20:55
    Race Across the World Suomi

    He ovat Race Across the World Suomi -ohjelman voittajat

  • 31.5.17:58
    Päättäjäiset

    Tunnetut suomalaiset muistelevat omia lakkiaisiaan – tunnistaisitko?

  • 20.5.16:30
    Kauneusleikkaukset

    Tästä kauneusoperaatiosta miehet kyselevät Sergey Hilmanilta eniten: "Tosi iso tabu miesten maailmassa"