Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sony toimitti alkuvuonna enää 1,1 miljoonaa älypuhelinta – uskoa kannattavampaan tulevaisuuteen riittää kuitenkin yhä

Julkaistu 28.04.2019 12:12
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Sony toimitti alkuvuonna tammi-maaliskuussa markkinoille enää vain 1,1 miljoonaa älypuhelinta, joka on sen uusi viime vuosien ennätys vähäisyydessään.

Sonyn tilikausi päättyi maaliskuun lopussa. Tilikautensa aikana Sony toimitti markkinoille 6,5 miljoonaa älypuhelinta, kun se alun perin oli odottanut tilikauden alkaessa jopa 10 miljoonan älypuhelimen toimituksia. Edellisellä vuoden mittaisella tilikaudella kaupaksi meni vielä 13,5 miljoonaa älypuhelinta.

Tammi-maaliskuussa 2019 Sonyn älypuhelimet sisältävän Mobile Communications -yksikön liikevaihto laski 28 prosenttia vuotta aiemmasta 110,5 miljardiin jeniin eli vajaaseen 900 miljoonaan euroon. Liiketulos oli -41,1 miljardia jeniä eli yli 300 miljoonaa euroa tappiolla Sonyn alaskirjatessa varastossa olleiden ylimääräisten komponenttien arvoa sekä johtuen uudelleenjärjestelykustannuksista.

Sony on jo aiemmin kertonut aikovansa leikata 50 prosenttia älypuhelinyksikön kuluista yrittäessään kääntää älypuhelimet jälleen kannattavaksi liiketoiminnaksi huhtikuussa 2020 alkavalla tilikaudellaan. Sony on muun muassa kertonut sulkevansa tehtaansa Pekingissä, mitä suunnitelmaa on nyt entisestään vauhditettu.

Soony on kertonut myös vetäytyneensä muutamilta markkinoilta Lähi-idästä sekä keskisestä ja Etelä-Amerikasta. Jatkossa se aikoo suunnata panoksensa valituille Euroopan, Japanin ja Aasian markkinoille.

Huolimatta laskevasta myynnistä ja syventyneistä tappioista Sony on toistaiseksi kertonut sitoutumisestaan älypuhelinbisnekseen. Sonyn mukaan on tärkeää olla mukana älypuhelimissa 5G-aikakauden koittaessa ja älypuhelinten tarjotessa yhtymäkohtia myös Sonyn muihin tuotteisiin ja liiketoimintoihin.

Sony on kertonut ryhmittelevänsä raportoinnissaan älypuhelimet jatkossa osaksi laajempaa Electronics Products & Solutions -segmenttiä, mutta kertovansa yhä myös älypuhelinmyynnin tuloksesta.

Kuluvana huhtikuun alusta alkaneella tilikaudellaan Sony odottaa toimittavansa enää 5 miljoonaa älypuhelinta eli 23 prosenttia vähemmän kuin edellisellä tilikaudella ja liikevaihdon laskevan 498 miljardista 410 miljardiin jeniin. Sony odottaa myös 47 miljardin jenin liiketappiota.

Sonyn älypuhelinyksikön kehitys on ollut alavireistä. Tässä esillä maaliskuun 2019 lopussa päättyneen ja sitä edeltäneen tiliikauden tulokset.

Lisää aiheesta:

Huawei toimitti alkuvuonna jo 59 miljoonaa älypuhelinta – kasvatti liikevaihtoaan 39 prosenttiaSony sulkee älypuhelintehtaan Kiinassa – yrittää kääntää bisneksen voitolliseksiTutkimusyhtiöt: Huawei myi selvästi enemmän älypuhelimia huhti-kesäkuussa kuin Apple – nousi markkinakakkoseksi, Nokia-älypuhelimet 9. sijallaSamsungilta ennätystulos - muistipiirit ja näyttöpaneelit tekivät kauppansaHuawei kasvatti älypuhelinmyyntiään vahvastiSamsungin tulos nousi – komponenttibisneksen vahvuus peittosi räjähtävät puhelimet
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:55
    OP

    OP:n palvelut katkolla viikonloppuna

  • 12:35
    Sudet

    Jouni kuvasi harvinaisen hetken: Kuusi sutta pellolla

  • 11:00
    Droonit

    Mikko Hyppönen näyttää: Näin suomalaiskeksintö pudottaa drooneja taivaalta

  • 05:00
    Droonit

    Mikko Hyppönen sai Venäjän vakoilulta haiskahtavan viestin – varoittaa uudesta uhasta, jota "kukaan ei halua"

  • Eilen19:28
    Kulttuuri

    Stefan Bremerin ikonisia kuvia Helsingin yöstä nyt esillä