Rallin hallitseva maailmanmestari Norjan Petter Solberg johtaa Italian MM-rallia ensimmäisen päivän jälkeen. Suomen Marcus Grönholm on toisena puolen minuutin päässä norjalaisesta. Muuten ralli on sujunut suomalaisittain mollivoittoisesti.
Subaru-kuljettaja Solberg on kuronut eroa toisena olevaan Peugeot'n Grönholmiin 30,3 sekuntia.
- Olen yrittänyt löytää tänne sopivaa ajorytmiä, mutta se ei ole helppoa. Erikoiskokeet ovat paikoin kehnossa kunnossa ja vaikeita, tunnusti Solberg, joka on voittanut kauden kaksi edellistä MM-rallia.
Kolmantena on MM-sarjaa johtava Ranskan Sebastien Loeb. Loebin ja Grönholmin välinen ero on vain 4,5 sekuntia. Grönholmin Peugeot-tallitoveri Harri Rovanperä on kilpailussa kuudentena.
Perjantaina ajettiin kuusi erikoiskoetta. Niistä Solberg voitti kolme, Grönholm kaksi ja Loeb yhden. Ralli jatkuu lauantaina seitsemän erikoiskokeen etapilla ja päättyy sunnuntaina.
Grönholmilla ongelmia
Grönholm ajoi kaksi pohja-aikaa ja pystyi parempaan vauhtiin, kun päivän kolmen EK:n rypäs ajettiin toisen kerran, jolloin tien pinnalla oli vähemmän irtohiekkaa.
- Ensimmäisellä EK:lle en ollut oikein hereillä. Siinä jäätiin heti Petterille ihan liikaa (23,4 sekuntia). Muutenkin meni paremmin kun tiellä oli vähemmän irtohiekkaa ja pito parani, Grönholm arvioi.
- Valitsin ensimmäiselle erikoiskokeelle ehkä väärät renkaatkin, meillä oli Harrin (Rovanperä) kanssa käytössä kovin seos, Grönholm murehti.
Grönholmin kilpailu ei sujunut aivan ongelmitta. Ajokin kytkin alkoi olla kovilla loppupäivästä. Kertaalleen hänellä oli ongelmia myös auton jarrujen kanssa.
- Jarrut ja ohjaus lukkiutuivat yhdessä jarrutuksessa. Jos se olisi jatkunut vähänkin kauemmin, olisi osuttu puuhun, Grönholmin kakkoskuljettaja Timo Rautiainen kertoi.
Suomalaisten rivit harvenivat
Suomalaiskuljettajien rivistö harveni tuntuvasti Sardiniassa ajettavan Italian MM-rallissa perjantaina. Tehdaskuljettajista Skodan Toni Gardemeister jäi ensimmäiselle erikoiskokeelle telottuaan toisen etupyörän pultin poikki kiveenajossa.
- Risteysmutkassa oli portti ja sen vieressä kivi. Pyörä napsahti siihen, kun se oli kääntyneenä ja pultti meni poikki. Sen jälkeen auto osui vielä molempiin aidan tolppiin, mutta siinä ei tullut edes lommoja. Yritettiin korjata pyörää erikoiskokeella, mutta ei se onnistunut, Gardemeister kertasi.
Kouvolalaiskuljettaja arveli, että kisa jatkuu lauantain ns. superrallisäännön perusteella, joka sallii keskeyttäneiden kuljettajien palata kilpailuun. Heitä ei kuitenkaan noteerata enää kilpailun lopulliseen tulosluetteloon.
Mikko Hirvonen puolestaan keskeytti kolmannen ek:n jälkeiseen huoltoon, kun hänen Subarunsa vaihdelaatikko lakkasi toimimasta.
Hirvosen kisa alkoi lupaavasti. Hän oli ensimmäisen erikoiskokeen jälkeen neljäntenä. Toisen ja kolmannen erikoiskokeen tekniset murheet pudottivat hänet kahdeksanneksi. Varsinaisen keskeytyksen syy oli se, että hän ei ehtinyt kolmannelta ek:lta ajoissa huoltoon.
- Toisella erikoiskokeella moottori ylikuumeni ja varojärjestelmä meni päälle. Minun ei kuitenkaan tarvinnut ajaa kolmella pytyllä kuten Petterin (Solberg), jolla oli sama ongelma. Meillä varojärjestelmä vain katkoi sytytystä. Sitten kolmannella ek:lla vaihdelaatikko kadotti tyystin paineet, Hirvonen tuumi.
- Pääsimme pätkän maaliin, ja edelleen huoltoon, mutta matkalla piti pysähtyä niin monta kertaa, että emme ehtineet huoltoon ajoissa. Jos auto saadaan kuntoon, jatkan lauantaina superrallisäännön puitteissa, Hirvonen tuumi.
Belgialaisen yksityistallin WRC-Citroenilla kilpaillut Juuso Pykälistö keskeytti toiselle erikoiskokeelle ulosajoon. Junioreiden MM-sarjan pisteistä ajava Jari-Matti Latvala keskeytti samaiselle ek:lle takapyörän ripustuksen rikkoutumiseen.
Italian MM-rallin tilanne ek 6/19:
1. Petter Solberg Subaru 2.00.00,8 2. Marcus Grönholm Peugeot +30,3 3. Sebastien Loeb Citroen +34,8 4. Carlos Sainz Citroen +59,8 5. Markko Märtin Ford +1.07,2 6. Harri Rovanperä Peugeot +1.22,5 7. Francois Duval Ford +1.33,2 Keskeyttäneet: EK1 Toni Gardemeister Skoda ulosajo EK1 Jari-Matti Latvala Suzuki mekaaninen vika EK2 Juuso Pykälistö Citroen ulosajo EK4 Mikko Hirvonen Subaru vaihdelaatikko MM-pistetilanne ennen Italian MM-rallia (12/16): 1. Sébastien Loeb FRA 92 2. Petter Solberg NOR 64 3. Markko Märtin EST 59 4. Carlos Sainz ESP 55 5. Marcus Grönholm FIN 47 6. Francois Duval BEL 43 7. Mikko Hirvonen FIN 23 8. Harri Rovanperä FIN 20 9. Janne Tuohino FIN 16 ... 16. Jani Paasonen FIN 3 19. Jussi Välimäki FIN 2
(MTV3-STT)