Aluehallintavirasto kertoi torstaina, että kokoontumisrajoitukset jatkuvat Varsinais-Suomessa helmikuun 10. päivään asti samanlaisina kuin tähänkin asti. Haasteiden keskellä on siis myös liigaseura TPS, jonka otteluohjelmaan on merkitty rajoitusten ajalle seitsemän kotipeliä.
Kokoontumisrajoitukset koskevat Varsinais-Suomen lisäksi maata laajemminkin, mutta SM-liiga aikoo jatkaa nykyisellä otteluohjelmallaan.
– Olemme sopineet, että menossa olevat ottelut pelataan ilman yleisöä ja tarkastelemme tilannetta viikoittain. Pitää muistaa, että vaikka rajoitukset ovat esimerkiksi Varsinais-Suomessa voimassa helmikuulle, niiden purkaminen sitä aiemmin on mahdollista, SM-liigan puheenjohtaja Heikki Hiltunen kommentoi MTV Urheilulle.
Sarja tiedostaa, että nykyisen otteluohjelman läpivienti ei perustu vallitsevaan koronatilanteeseen, vaan arvioon sen kehityksestä. Vaikka Liiga aikoo noudattaa nykyistä otteluohjelmaa, yksittäiset muutokset ovat mahdollisia.
– Jokainen kierros tekee seuroille lisää kustannuksia ja tappioita. Ei meillä hirveästi pelimerkkejä ole, mutta pyrimme näistä huonoista vaihtoehdoista valitsemaan parhaan.
LUE MYÖS: TPS purki maalivahtinsa sopimuksen – uusi osoite selvillä
Yksittäisiä kierroksia harkitaan jatkossakin Hiltusen mukaan pelattavaksi tyhjille katsomoille – riippuen seurojen yksilöllisistä tilanteista rajoitusten suhteen.
Liigan johto keskustelee turvallisempiin tapahtumiin palaamisesta ministereiden kanssa tammikuun toisella viikolla.

