Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SK: Vekku-ruuna joutui karhun raatelemaksi laitumella – hevosen raivokkaat potkut karkottivat kontion matkoihinsa

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.
Julkaistu 10.07.2019 09:48
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

14-vuotias Vekku-ruuna joutui karhun hyökkäyksen kohteeksi Siikaisten Leväsjoella olevalla hevoslaitumella, kertoo Satakunnan Kansa.

Lehden mukaan tilalla hoidossa ollut hevonen selvisi kontion raatelusta ihmeen vähin vammoin, vaikka verta olikin ollut eri puolilla hevosta. Tarkempi tarkastelu paljasti, että pahin haava oli hännässä, jolla hevonen oli levittänyt verta eri puolille kehoaan.

– Kyllä se ihan selkeästi karhu oli. Hevosen molemmissa takareisissä oli ihan selkeät karhun kynnen jäljet, kun se oli yrittänyt ottaa sitä takaapäin kiinni. Ja sitten oli purrut hevosta hännän juureen.

– Sitä täytyy ihmetellä, että hevonen selvisi tilanteesta, kommentoi petoyhdyshenkilö Kalevi Koivumäki Satakunnan Kansalle.

Hevoselta oli irronnut selviämistaistelussa kolme kenkää, mikä viittaa ruunan potkineen karhua henkensä edestä. Tilan omistaja Heta Östergård arvelee, että kyseessä on ollut nuori ja kokematon karhu.

Lisää aiheesta:

Krapi-hevonen koki kovia suurpetokaksikon kynsissä: "Emo opetti metsästystaitoja"Näätärauta tassussaan liikkunut Kuusamon Rautakarhu on lopetettu – "Henkiin jättäminen olisi ollut julmuutta"Kaleva: Karhu on elänyt jo vuoden näätärauta tassussaan Kuusamossa – eläimen kohtalo selviää terveydentilan tutkimisen jälkeenPannoitettu naarassusi löytyi kuolleena Keuruulta – raadossa useita haavoittavia hauleja: "Sitä oli haulikolla ammuttu"Ville löysi valtavan karhunruhon keskeltä metsää – kuvat ei herkimmilleSuunnistamassa olleet koululaiset löysivät huonokuntoisen ilveksen – eläin toipuu hoidossa jopa viikkoja
KarhutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Karhut
  • 6.10.20:54
    Luonto ja eläimet

    Tiibetiläiseltä kaatopaikalta kuului kummia – ahmatit tallentuivat videolle

  • 1.10.18:47
    Alaska

    Leukansa murtanut Chunk on vuoden lihavin karhu: "Ihmiset pelkäsivät hänen kuolevan"

  • 2.9.17:24
    Ruotsi

    Karhu hyökkäsi metsästäjän kimppuun Ruotsissa – loukkaantunut helikopterilla sairaalaan

  • 26.8.10:25
    Posio

    Karhu hyökkäsi metsästäjän kimppuun Posiolla

  • 22.8.09:05
    Poliisi

    Poliisi huolissaan: Suurpetojen aiheuttamat tehtävät merkittävässä kasvussa