Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Silminnäkijät IS:lle: Espoon kolariauto ajoi kehätiellä väärään suuntaan – kaksi kuoli

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 18.10.2020 11:11
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Kaksi ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Espoossa myöhään lauantaina Kehä III:lla. Silminnäkijät havaitsivat ennen turmaa väärää kaistaa viilettäneen auton.

Poliisi on toistaiseksi tiedottanut tapauksesta hyvin niukkasanaisesti. Onnettomuus tapahtui Kehä III:lla Bembölen ja Järvenperän välillä idän suuntaisilla kaistoilla vähän ennen kello yhtätoista illalla.

Ilta-Sanomien haastattelemat henkilöt kertovat nähneensä poikkeuksellisesti ajaneen tumman auton, joka kulki kehätiellä väärään suuntaan. Toinen haastatteluissa kertoi olleensa matkustajana itään päin kulkevan seurueen autossa.

– Petikon kohdalla tuli yht’äkkiä auto vastaan samalla kaistalla, väärällä kaistalla (väärään suuntaan), mies kertoo IS:lle.

Hänen mukaansa väärään suuntaan ajanut auto oli mattamusta BMW, jossa oli Viron kilvet.

Lue myös: Kaksi ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Espoossa

"Kädet tärisivät"

Toinen silminnäkijä kertoo samansuuntaisesta havainnosta. Auto tuli vastaan ohistuskaistaa pitkin.

– Ensin katselin, että miten se on noin lähellä, kun se oli aiemmin ollut siellä kaukana. Näytti oudolta. Kun se tuli vielä lähemmäksi tajusin, että vitsi, se on tulossa vastaan, ohituskaistalla. Kädet alkoivat täristä, silminnäkijä kertoo Ilta-Sanomille. 

IS:n tietojen mukaan seuranneessa onnettomuudessa oli osallisina kaksi autoa. Poliisi ei toistaiseksi ole kertonut, missä autossa tai autoissa kuolonuhrit olivat.

Lisää aiheesta:

Raju kolari Helsingissä, kolme loukkaantui: "Autot törmäsivät erittäin voimakkaasti" Video: Tältä näytti Helsingin keskustassa ihmisjoukossa kaahanneen kiinniottotilanne – kuski vastusteli ja huusi kovaäänisestiPoliisi: Espoon liikenneturman kuolonuhri oli moottoripyöräilijä Poliisilta lisätietoa Espoon kolarista: kuolonuhrit olivat autossa, johon väärään suuntaan ajanut auto törmäsiAuto suistui moottoritien sillalta Porvoossa, kuski kuoli – toinen auto törmäsi silminnäkijän autoon ja pakeni paikaltaHelsingin kuolonkolari: Useat ihmiset soittivat hätänumeroon vastaantulevien autojen kaistalla ajaneesta, poliisipartio saapui keskelle tuhoa Kehä I:llä: "Häntä yritettiin elvyttää, mutta menehtyi"
EspooLiikenneonnettomuudetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Espoo
  • Eilen16:21
    Rikosepäilyt

    Voro aiheutti ison sähkökatkon Espoossa

  • ti21:48
    Kadonneet

    Espoossa kadonnut nainen löytyi

  • ti05:02
    Sosiaalinen media

    Kauppakärryt "karkaavat" Espoossa – suivaantunut Satu sanoo suorat sanat

  • 14.10.05:52
    Väkivaltarikokset

    Kahta puukotettiin Espoossa – oikeus piti nuorukaisen tekoa tarpeellisena

  • 13.10.11:35
    Väkivaltarikokset

    Nuoret pahoinpitelivät törkeästi aikuisen miehen – julkaisivat teosta videon