Sienimetsään, korvasieniä ja kartiohuhtasieniä etsimään voi etelässä mennä jo nyt. Toukokuu on normaalikeväänä korvasienien parasta aikaa eteläisessä Suomessa. Tutkija Pertti Salo Helsingin yliopiston kasvimuseosta arvioi sienikevään olevan tällä kertaa pari viikkoa myöhässä, mutta viikonvaihteen runsaat sateet ja ilman lämpeneminen voivat nostaa sieniä jo yhdessä yössä.
Toistaiseksi eivät aktiivitkaan sieniharrastajat ole juuri korvasieniä "salaisista sieniaitoistaan" löytäneet. Yleisimmin korvasienen tapaa hiekkakankaalla - alueilla, joilla polut tai metsäautotiet ovat rikkoneet maan pintaa.
Tuoreena korvasieni on tappavan myrkyllinen. Virallisen ohjeen mukaan se tulee, sekä tuoreena että kuivattuna, keittää runsaassa vedessä ensin viisitoista minuuttia, vaihtaa vesi, keittää taas yhtä pitkään ja nostaa valumaan. Keitinvesi tulee heittää menemään.
Kolme kevään sientä
Myös kartiohuhtasienet ovat toistaiseksi ovelasti pysytelleet piiloissaan ojanpenkoilla ja puutarhoissa omenapuiden alla. Tämä sieni viihtyy parhaiten multavassa maassa. Itse sieni on kartionmuotoinen, ruskea ja muistuttaa pinnaltaan jossain määrin korvasientä.
Kartiohuhtasientä ei korvasienestä poiketen tarvitse käsitellä korvasienen lailla. Ennen ruoanlaittoa se tulee kuitenkin varmuudella tunnistaa. Kartiohuhtasieni ei siis ole myrkyllinen, ja sen voi saman tien vaikka paistaa. Tarkkana kuitenkin tulee olla, sillä tavallisen sieniharrastajan silmissä voivat pienet kartiohuhtasienet ja korvasienet näyttää varsin samanlaisilta.

