Sharapova tippui Wimbledonissa

Maria Sharapova, Gisela Dulko, kuva:Getty/Clive Brunskill
Maria Sharapova, Gisela Dulko, kuva:Getty/Clive Brunskill
Julkaistu 24.06.2009 18:02(Päivitetty 24.06.2009 23:29)

Keskiviikon yllättävimpiin tippujiin Wimbledonin tennisturnauksessa kuuluivat vuoden 2004 mestari Venäjän Maria Sharapova ja viime vuonna välieriin asti selvinnyt Kiinan Zheng Jie.

Sharapovan turnaus päättyi tappioon Argentiinan Gisela Dulkolle. Dulko vei ottelun lukemin 6-2, 3-6, 6-4.

- Tämä on unelmapäiväni. Pelasin toisessa erässä huonosti, mutta pystyin taistelemaan kolmannessa. En halunnut tilanteen menevän lukemiin 5-5, koska Sharapova taistelee lopussa aina kovaa, pohti 24-vuotias Dulko ottelun jälkeen.

Sharapova oli sijoitettu tämän vuoden Wimbledonissa 24:nneksi. Dulko on maailmanlistalla sijalla 45, mutta Wimbledonissa sijoittamaton.

- Tappiot ottavat koville aina, mutta erityisesti Wimbledonissa. Ne antavat kuitenkin perspektiiviä elämään. Minulla on vielä monta vuotta edessä, 22-vuotias Sharapova sanoi.

Laulukuoroon Sharapovan seuraksi liittynyt Jie pystyi viime vuonna pudottamaan silloisen maailman ykköspelaajan Serbian Ana Ivanovicin. Tällä kertaa Jien passitti katsomoon Slovakian Daniela Hantuchova. Jie kertoi pelin jälkeen, että otteluita tv:n välityksellä seuraavat kiinalaiset aiheuttavat hänelle paineita.

- Täällä on kameroita jokaisessa ottelussani ja kaikki pelini voi katsoa tv:stä Kiinassa. Joskus olen sen takia tavallista hermostuneempi, koska haluan voittaa ja näyttää parhaani, Jie harmitteli.

- Tietysti paineet vaikuttavat, kun tietää pelin olevan tiukka ja vastustajan hyvä pelaaja. Hantuchova on ollut loukkaantuneena ja hänen ranking-sijoituksensa on laskenut, mutta hän on edelleen hyvä.

Kauden 3/4 grand slam -turnaus Wimbledonissa, palkintoarvo 14,7 miljoonaa euroa, naisten kaksinpelin 2. kierrosta:

Serena Williams USA (2)-Jarmila Groth Australia 6-2, 6-1,
Jelena Dementjeva Venäjä (4)-Aravane Rezai Ranska 6-1, 6-3,
Vera Zvonareva Venäjä (7)-Mathilde Johansson Ranska 6-1, 6-3,
Victoria Azarenka Valko-Venäjä (8)-Ioana Raluca Olaru Romania 6-0, 6-0,
Nadia Petrova Venäjä (10)-Shahar Peer Israel 6-3, 6-2,
Marion Bartoli Ranska (12)-Timea Bacsinszky Sveitsi 7-5, 6-1,
Dominika Cibulkova Slovakia (14)-Urszula Radwanska Puola 6-2, 6-4,
Daniela Hantuchova Slovakia-Jie Zheng Kiina (16) 6-3, 7-5,
Gisela Dulko Argentiina-Maria Sharapova Venäjä (24) 6-2, 3-6, 6-4,
Virginie Razzano Ranska (26)-Jill Graybas USA 6-3, 6-0,
Regina Kulikova Venäjä-Alisa Kleibanova Venäjä (27) 0-6, 6-4, 6-1,
Sorana Cirstea Romania (28)-Sania Mirza Intia 6-4, 6-4,
Roberta Vinci Italia-Anastasia Pavljutshenkova Venäjä (31) 6-4, 7-6 (8-6),
Ai Sugiyama Japani-Arantxa Parra Santonja Espanja 7-6 (7-5), 6-3,
Jelena Vesnina Venäjä-Vera Dushevina Venäjä 6-3, 6-4.

(MTV3-STT)