Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDF: Kolme ulkomaalaista toimittajaa kuollut Turkin ilmaiskussa Syyriassa – loukkaantuneiden määrästä ei tietoa

Kurdijärjestö SDF:n mukaan ainakin kolme toimittajaa on kuollut, loukkaantuneiden määrästä ei ole vielä tietoa.
Kurdijärjestö SDF:n mukaan ainakin kolme toimittajaa on kuollut, loukkaantuneiden määrästä ei ole vielä tietoa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 13.10.2019 18:50(Päivitetty 13.10.2019 20:55)
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Useita ulkomaalaisia toimittajia on kuollut Turkin ilmaiskussa Syyriassa Ras al-Ain alueella, tiedottaa Syyrian demokraattiset voimat (SDF) -ryhmä. Asiasta uutisoi esimerkiksi Expressen. 

Kurditietojen mukaan ulkomaalaisista toimittajista ja yhdestä paikallisesta toimittajasta koostuva ryhmä joutui keskelle Turkin ilmaiskua sunnuntaina.

Kurdilähteiden mukaan siviilejä ja toimittajia kuljettanut saattue oli saapumassa Ras al-Ain kaupunkiin, kun Turkin ilmapommitus alkoi.

SDF kertoo, että ainakin kolme toimittajaa on kuollut, eikä loukkaantuneiden määrästä ole vielä tietoa. Syyrian sotaa tarkkaileva Syrian Observatory for Human Rights -järjestö kertoo, että tilanteessa sai surmansa yhteensä 10 henkilöä.

Kaikkiaan Koillis-Syyriassa on järjestön mukaan saanut tänään surmansa ainakin 26 siviiliä. 

Yhdysvallat vetää joukkojansa pois Syyriasta

Yhdysvaltojen puolustusministeri Mark Esper sanoi tv-kanava CBS:n haastattelussa, että Yhdysvallat aikoo presidentti Donald Trumpin käskystä vetää noin 1 000 sotilastaan Pohjois-Syyriasta niin nopeasti kuin mahdollista.

Esper sanoi Face the Nation -ohjelmassa, että tilanne Turkin joukkojen ja kurdijärjestö SDF:n taistelijoiden välissä on käynyt Yhdysvaltojen kannalta kestämättömäksi.

– Puhuin presidentin kanssa eilisiltana ja hän antoi ohjeet, että meidän tulee alkaa vetää joukkojamme Pohjois-Syyriasta.


Juttua päivitetty kuolleiden määrällä klo 20.55.

Lisää aiheesta:

Järjestö: Syyrian uusi hallinto tappanut lähes 750 siviiliä – "Valtaosa kuoli summittaisissa teloituksissa"Turkki on tehnyt ensimmäisen ilmaiskun Syyrian kurdialueelle lähes puolentoista vuoden tauon jälkeenJärjestö: Yhdysvallat vetäytyi taas yhdestä tukikohdasta Pohjois-SyyriassaPohjois-Syyrian tulitauko alkoi heti repeillä – Amnesty: "Turkki osoittaa häpeällistä piittaamattomuutta"Puolustusministeri: Yhdysvallat vetää 1 000 sotilasta Pohjois-SyyriastaIsis sanoo hyökänneensä Pohjois-Syyriassa – kuolleiden joukossa myös amerikkalaissotilaita
Turkin hyökkäys SyyriaanSyyriaTurkkiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkin hyökkäys Syyriaan
  • 24.12.202414:59
    Syyria

    Syyriassa kapinallisryhmät ovat suostuneet hajautumaan ja liittymään maan armeijaan

  • 12.12.202414:52
    Syyria

    Syyrian perustuslaki ja parlamentti pois toiminnasta siirtymäkauden ajaksi

  • 11.12.202422:53
    Bashar al-Assad

    Syyrian entinen valtapuolue lopetti toimintansa

  • 11.12.202422:34
    Syyria

    Syyrian uusi hallinto lupasi taata kaikkien uskontoryhmien oikeudet: "Palatkaa kotiin"

  • 11.12.202422:33
    Kurdit

    Kurdit valtasivat sisällissodassa tonttinsa, mutta asema uudessa Syyriassa on kysymysmerkki