Mäkihypyn maailmancupin viimetalvinen voittaja Gregor Schlierenzauer ei ole kovin innoissaan tasapuolisuuskokeiluista kesäkisoissa. Schlierenzauer pelkää, että uusi tapa saattaa johtaa valmentajien puolelta taktikointiin.
Kansinvälisen hiihtoliiton tiedotteessa Schlierenzauer ei usko, että ulkoilmaoloja pystytään hallitsemaan tietokoneen avulla.
- Yleisö ei ymmärrrä uusia sääntöjä. Voi käydä niin, että kisan voittaa urheilija, joka ei hyppää pisimmälle, ja tässä en ole samaa mieltä. Voittajan pitää olla se, joka on kisan paras, hyppää pisimmälle, Schlierenzauer sanoi.
Mäkimaajoukkueen päävalmentaja Janne Väätäinen taasen pohti, että pitkän kauden aikana onni vaihtelee, mutta menee ajan mittaan aika lailla tasan. Joskus onni pyllistää, joskus tuuppaa pidemmälle.
- Ja katsoi viime kautta sitten miten tahansa, kyllä Schlierenzauer oli ylivoimainen ykkönen, Väätäinen sanoi.
Lue myös:
Mäkihypyn laskukaavaa testiin Hinterzartenissa
(MTV3-STT)