Puhemies Sauli Niinistö paljastaa Journalisti-lehden haastattelussa, miksi hän salasi suhteensa Jenni Haukioon.
Vuodenvaihteessa Jenni Haukion kanssa avioitunut puhemies Sauli Niinistö kertoo Journalisti-lehden haastattelussa, miksi hän halusi pitää suhteen salassa.
Niinistö kyseenalaistaa haastattelussa väitteet, joiden mukaan avioliitto olisi ollut jo osa presidenttipeliä. Journalisti-lehden jutussa toimittaja Pekka Vehviläinen kertoo pakanneensa jo tavaroitaan, kun Niinistö yllätti hänet kysymyksellään.
Puhemies kysyi toimittajalta, voiko yksikään mies olla niin tyhmä, että menee presidentinvaalien vuoksi naimisiin ja kaiken kukkuraksi kolme vuotta etukäteen.
– Mitä suhteen salailuun tulee, eikö jokaisen pitäisi ymmärtää miksi asiaa salattiin? Sehän tapahtui nimenomaan siksi, että suhde säilyisi. Salailukin on tässä vähän suhteellinen käsite. Ei taloyhtiön naapureita kehotettu mitenkään erityisesti vaikenemaan. Kaikki suomalaiset eivät vain ole sellaisia, että ottavat kännykkäkameralla kuvia lähettääkseen niitä toimituksiin, Niinistö sanoo Journalisti-lehden haastattelussa.
(MTV3)