Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sauditoimittaja Jamal Khashoggin pojat ilmoittivat yllättäen antavansa isänsä raa'an murhan anteeksi – voi estää kuolemantuomioiden toteutumisen

0:45Näitä miehiä epäillään toimittajan paloittelusurmastaNäitä miehiä epäillään sauditoimittajan murhasta.
Julkaistu 22.05.2020 21:49

MTV UUTISET – STT

Toissa vuonna murhatun sauditoimittaja Jamal Khashoggin pojat ilmoittivat perjantaina antavansa surmatyön anteeksi. Tämä voi tarkoittaa, että Khashoggin murhasta tuomitut viisi ihmistä voivat välttää kuolemantuomion.

Saudi-Arabian hallinnosta kriittisesti kirjoittanut Khashoggi tapettiin Saudi-Arabian konsulaatissa Istanbulissa lokakuussa 2018. Ruumis paloiteltiin, eikä sitä ole vieläkään löydetty. Operaatioon osallistui tiettävästi 15 Saudi-Arabiasta lähetettyä tekijää.

– Me marttyyri Jamal Khashoggin pojat ilmoitamme, että annamme anteeksi heille, jotka tappoivat isämme, Salah Khashoggi kirjoitti Twitterissä.

Salah Khashoggi asuu edelleen Saudi-Arabiassa. Hän on kiistänyt mediatiedot, joiden mukaan hän olisi saanut viranomaisilta sovittelurahaa isänsä kuolemaan liittyen.

Useiden analyytikkojen mukaan anteeksianto muslimien pyhän kuukauden eli ramadanin aikana tarkoittaa, ettei kuolemantuomioita panna täytäntöön.

Poikien yllättävän ilmoituksen jälkeen myös toimittaja-Khashoggin puoliso Hatice Cengiz tuli julkisuuteen, mutta eri ääni kellossa.

Cengizin mukaan kenelläkään ei ole oikeutta armahtaa murhaa.

Myös YK:n erityisedustajan mukaan anteeksianto oli osa saudiviranomaisten hyvin harjoittelemaa kuviota, joka pitää oikeudenmukaisuutta pilkkanaan.

Lisää aiheesta: Jamal Khashoggin murhasta lisää syytteitä – joukossa Saudi-Arabian kruununprinssin läheiset neuvonantajat 

Epäilyt kohdistuneet kruununprinssiin

Khashoggin murha on yhdistetty myös Saudi-Arabian tosiasialliseen vallankäyttäjään, kruununprinssi Muhammad bin Salmaniin. 

Muiden muassa Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelun CIA:n arvion mukaan Salman voisi olla murhan tilaaja. Myös YK on todennut, että prinssin kytköksistä Khashoggin murhaan on uskottavia todisteita ja todisteet riittävät siihen, että tapauksesta tulisi aloittaa kansainvälinen tutkinta.

Saudi-Arabia on järjestään toistanut, että murhan toteutti saudiagenttien ryhmä, joka ei toiminut kruununprinssin käskystä. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat kehottaa Saudi-Arabiaa lakkauttamaan Khashoggin murhanneen yksikönUSA:n tiedusteluraportti: Saudi-Arabian kruunuprinssi hyväksyi toimittaja Jamal Khashoggin murhanToimittaja Jamal Khashoggin murhaoikeudenkäynti alkoi Turkissa – taposta ja paloittelusta syytettynä 20 ihmistä, joista kukaan ei paikallaViisi tuomittiin kuolemaan sauditoimittaja Jamal Khashoggin murhasta Järjestöt: Saudi-Arabien hallinnon on paljastettava kaikki tietonsa toimittaja Khashoggin murhasta – kruununprinssiä epäillään osallisuudestaPompeo tapaa Saudi-Arabian kruununprinssin ja ottaa puheeksi Khashoggin kuoleman – lokakuussa tapetun toimittajan ruumista ei ole vieläkään löytynyt
KuolemantuomioJamal KhashoggiSaudi-ArabiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantuomio
  • ma13:48
    Bangladesh

    Bangladeshin ex-pääministeri tuomittu kuolemaan

  • 13.11.18:04
    Yhdysvallat

    6-vuotiaan raiskaaja-murhaaja teloitetaan USA:ssa – väisti kaksi aiempaa kuolemantuomiota

  • 30.9.22:00
    Kongo

    Kongon ex-presidentti Joseph Kabila tuomittiin kuolemaan

  • 17.9.10:25
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin murhasta epäilty oli puettu oikeudessa itsemurhan estävään pukuun – tällainen se on

  • 27.6.20:35
    Japani

    Japani teloitti maata järkyttäneen "Twitter-murhaajan"