Sauberin F1-tallin varakuljettaja Esteban Gutierrez ei matkustanut lainkaan Kanadan Montrealiin, vaikka tallin kilpakuljettajan Sergio Perezin ajokunto oli kysymysmerkki.
Sauber joutui lopulta turvautumaan varakuljettajaan, kun aivotärähdyksen Monacossa kärsinyt Perez joutui sivuun Kanadan GP:n ensimmäisen harjoitusjakson jälkeen. Gutierrezin sijaan Sauberia ajaa Kanadassa Pedro de la Rosa, joka on varsinaisesti McLarenin varakuljettaja.
- On sääli kuulla tällaista Montrealista, toivottavasti "Checo" paranee, mutta minä en koskaan saanut merkkejä tämän tilanteen estämiseksi. Minä olin valmis, Gutierrez julisti Twitterissä.
- Läpinäkyvyyden puutetta... sain tietää Twitteristä, Gutierrez jatkoi.
19-vuotias meksikolainen Gutierrez voitti viime kaudella GP3-luokan mestaruuden. Tällä kaudella hän ajaa GP2-sarjassa.