Super Aguri -tallin japanilaiskuljettajan Takuma Saton ja Midland-tallin portugalilaisen Tiago Monteiron taistelu formula ykkösten Yhdysvaltain osakilpailussa päättyi seitsemännellä kierroksella tapahtuneen yhteentörmäyksen seurauksena.
Saton ja Monteiron kolari tapahtui kisan seitsemännellä kierroksella välittömästi lähtökolareiden takia radalle tulleen turva-auton poistuttua radalta. Sato ajautui tilanteessa ulos radalta, eikä pystynyt jatkamaan kilpailua.
- Kisan alussa kaikki pakkautuivat ensimmäiseen mutkaan ja minä onnistuin välttämään kolaroinnin. Olin jo valmistautunut kisan jatkumiseen ja olin aivan David Coulthardin ja Monteiron kannassa. Tulin ensimmäiseen mutkaan puoli autoa Monteiron vierellä. Hänen täytyi nähdä minut, mutta silti hän työntyi eteeni, Sato kertasi tilannetta.
- Olimme siinä vaiheessa aloittaneet jo jarrutuksen, joten en pystynyt mennä mihinkään ja tila loppui. Jouduin väistämään reunakivetykselle, jotka ovat tällä radalla erittäin korkeita. Sen seurauksena auto sinkoutui ulos radalta. Tämä oli harmittava loppu muuten positiiviselle viikonlopulle, Sato jatkoi.
Monteiro näki tilanteen toisin. Hänen mukaansa Sato yritti mutkaan tultaessa mahdotonta ohitusta.
- Mutkaan tulessamme Sato teki epärealistisen liikkeen lukitessaan renkaansa, ja sitten hän tuuppasi minua, Monteiro sanoi.
Monteiro pyörähti radalla kolarin seurauksena. Hän pystyi jatkamaan ajamista, mutta auto vaurioitui tilanteessa niin pahoin, että tuloksena oli keskeytys kolme kierrosta myöhemmin. Keskeytys oli iso pettymys vuosi sitten USA:n osakilpailussa Jordan-autolla kolmanneksi sijoittuneelle Monteirolle.
- Se oli harmi tallillemme, sillä meillä olisi ollut mahdollisuudet päästä pistesijoille, Monteiro harmitteli.
(MTV3)