Särkänniemen hallituksen jäsen delfiinikohusta: "Älytöntä kohkaamista neljästä eläimestä"
Särkänniemi siirsi delfiininsä pois Suomesta viime lauantaina. Yhtiön edustajat ovat olleet vaitonaisia asiasta. Nyt Särkänniemen huvipuiston hallituksen jäsen on kommentoinut delfiinikohua Facebookissa.
Viime lauantai-iltana Särkänniemen edustalla alkoi yhtäkkiä tapahtua. Paikalle oli ajettu rekkoja ja pressuja levitetty näköesteeksi. Kävi ilmi, että Särkänniemen delfiineitä oltiin nyt siirtämässä pois Suomesta.
Särkänniemeä kritisoitiin sosiaalisessa mediassa huvipuiston niukasta tiedotuslinjasta, joka antoi kuvan siitä, että tarkoitus oli salailla jotain.
Särkänniemen hallituksen jäsen Tarja Jokinen kommentoi aihetta lyhyesti omalla sivullaan Facebookissa, kun häneltä asiaa tiedusteltiin. Hän ei ymmärtänyt delfiineistä noussutta kohua ja kritisoi eläinaktivisteja.
– Sen verran tässä sanon että sitä saa mitä tilaa. Eikä aktivisteille mikään olisi kelvannut kuitenkaan. Siirto haluttiin pitää salassa. Tarkoitus oli rauhoittaa eläimiä ja melkein onnistuimmekin. Vältimme suuremman hälyn. Älytöntä kohkaamista neljästä eläimestä, joita on maailmassa miljoonia. Vaikka ihania ovatkin..., kirjoitti Jokinen.
Viestintälinjaa myöhemmin pahoiteltu
Särkänniemen edustajat olivat keskittäneet viestinnän yhtiön toimitusjohtajalle Miikka Seppälälle, joka oli lauantaina tavoittamattomissa. Oli myös suurta epäselvyyttä siitä, miksi asiasta ei voitu kertoa mitään. Särkänniemi julkaisi aiheesta tiedotteen sunnuntaina.
Särkänniemen hallituksen puheenjohtaja Sofia Vikman on sanonut, että delfinaarion delfiinien siirron tiedottamisessa epäonnistuttiin pahasti.
Huvipuisto on yrittänyt hälventää siirron aiheuttamaa epätietoisuutta myös julkaisemalla kattavan kysymys-vastaus-artikkelin, jonka voit lukea täältä.
MTV Uutiset ei tavoittanut maanantaina Tarja Jokista haastatteluun.
Uusimmat
-
14:36
Juristi siirtäisi lastensuojeluasiat pois hallinto-oikeudesta käräjäoikeuteen: "Nykyään sosiaalityöntekijät laativat itse omat todisteensa"
-
14:21
Live juuri nyt: Tässä ovat Miss Suomi -semifinalistit – kilpailun sääntöihin merkittäviä muutoksia
-
14:17
Otkes: Tikkakosken lento-onnettomuuden syy selvinnyt
-
14:14
Vesi tulvi ryminällä Hersoniin: Satelliittikuvat paljastavat matalimpien talojen karun kohtalon
-
14:13
Top Gear -sarjasta Suomi-versio – mukana Teemu Selänne, Ismo Leikola ja Christoffer Strandberg
-
14:11
Lähde: Liverpool hankki Argentiinan maailmanmestarin
-
14:10
Ärsyyntyneiden autoilijoiden tyhmänrohkea temppu Pohjoisesplanadilla tallentui videolle – poliisi: "On vain ajan kysymys, milloin..."
-
14:05
Oikeus: Maahanmuuttovirasto ei saanut salata oligarkki Gennadi Timtshenkon kansalaisuushakemuksen suosituskirjeitä
-
14:05
Edesmenneen Jaakko Loukkolan viimeinen somepäivitys täyttyi surunvalitteluista: "Olit lapsuuteni tärkein hahmo"
-
13:36
Tage Lindberg irtisanoutui Suomen Ekonomien palveluksesta
-
13:34
Zelenskyi: Sadoilla tuhansilla puutetta juomavedestä – MTV seuraa sotaa
-
13:25
Suomen MM-yleisurheilujoukkue täydentyi – "Yksi isoista unelmista käy toteen"
-
13:18
Kalle Rovanperä vaihtaa lajia lennosta – suomalaistähden edessä erilainen kisaviikonloppu: "Varmasti kova taso"
-
13:05
Tiia Elg avoimena erkaumaleikkauksestaan – kertoo toipumisestaan: "Lihassärkyä ja selkä kipeänä"
-
12:59
Järkyttävä video leviää – 16-vuotias venäläinen vapaaottelija kuoli
-
12:58
Näin paljon rahaa kansanedustajat käyttivät vaalikampanjoihin – kokoomuslaiset ylivoimaisia ykkösiä
-
12:57
Tulvavesi imaisi talon mukaansa Hersonissa – tältä uusi aamu näytti paikallisten silmin padon räjäytyksen jälkeen
-
12:55
Arnold Schwarzenegger lataa suorat sanat takavuosien kourintakohusta: "Se oli hevonpaskaa"
-
12:28
Suomeen valtavasti tuulivoimaa – yhdelle alueella suunnitteilla yli puolet hankkeista
-
12:09
Massiivinen ilotulitemyrsky kesken ottelun – kannattajien sekopäinen juhlinta tallentui videolle
-
Lataa lisää