Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sanna Marin Ylen haastattelutunnilla: Hallitus on sopinut rokotusten painottamisesta pahimmille korona-alueille – ehdottaa myös pakollista karanteenia Suomeen saapuville

2:01Pitäisikö koronarokotuksia alkaa kohdistaa pahimmille tautialueille? Näin pääministeri Sanna Marin vastasi YlelleNäin pääministeri Sanna Marin kommentoi rokotejärjestyksen tulevia uudistuksia Ylen haastattelutunnilla – kuuntele haastattelu tästä.
Julkaistu 28.03.2021 14:34(Päivitetty 28.03.2021 16:46)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Pääministeri Sanna Marinin (sd) mukaan hallitus on sopinut siitä, että koronarokotusten järjestystä voidaan muuttaa, kun riskiryhmät on saatu rokotetuksi.

Sanna Marin kertoi asiasta Ylen haastattelutunnilla.

Hän totesi, että rokotusjärjestyksen muutos ei kuitenkaan toimi niin nopeasti, että sillä voitaisiin välttää esimerkiksi suunnitellut liikkumisrajoitukset.

Suomessa vielä liian vähän rokotteita aluellisen painotuksen kannalta

Marinin mukaan hallitus on valmis antamaan esityksen rokotusten alueellisesta painottamisesta sitten, kun muun muassa terveydenhoidon henkilökunta sekä ikäihmiset ja muut riskiryhmät on rokotettu. Käytännön toteutusmalli on hänen mukaansa vielä pohdittavana.

Rokotusjärjestyksen muuttaminen nyt ei Marinin mukaan ole käytännössäkään realistista: Suomeen on saatu ja lähiaikoina on tulossa niin vähän rokotteita, että niistä ei saataisi riittävän nopeasti apua pääkaupunkiseudun ja Turun vaikean epidemiatilanteen muuttamiseen.

– Emme vielä saa maahan niin paljon rokotteita, että pääsisimme pääkaupunkiseudulla niin laajasti rokottamaan, että taitettaisiin epidemia, Marin sanoi.

 

"Toivomme, että tartuntakäyrät lähtevät laskuun"

Hallituksen esitys liikkumisrajoituksista, joita mahdollisesti määrättäisiin pahimmille epidemia-alueille, on eduskunnassa valiokuntakäsittelyvaiheessa.

Marinin mukaan edessä on vielä useita vaiheita, joissa rajoitusten välttämättömyyttä ja oikeasuhtaisuutta pitää arvioida.

– Me kaikki toivomme, että tartuntakäyrät lähtevät laskuun (...) ja näihin toimenpiteisiin ei jouduttaisi turvautumaan, sanoi Marin.

Rokotesodasta kärsisivät kaikki

Marinilta kysyttiin haastattelutunnilla myös sitä, pitäisikö Euroopan unionin kieltää koronarokotteiden vienti ja siten parantaa rokotteiden saatavuutta Euroopassa. Marinin mukaan tämä ei olisi viisasta.

Marin totesi, että koronaepidemia on maailmanlaajuinen ongelma ja siksi tavoitteena tulee olla, että koko maailman väestö rokotetaan.

Jos EU ryhtyisi kieltämään valmiiden koronarokotteiden vientiä, olisi Marinin mukaan mahdollista, että jotkin muut maat vastaavasti kieltäisivät viemästä rokotteiden ainesosia EU-maihin.

– Jos ajautuisimme rokotesotaan (...), kaikki siitä yhdessä kärsisimme. Sellaista tilanteen kärjistymistä pitää välttää, sanoi Marin.

Pakollinen karanteeni Suomeen tulijoille

Marin ehdotti Ylellä vielä pakollista karanteenijaksoa Suomeen tulijoille, eli pelkkä negatiivinen testitodistus ei riittäisi.

Hän toivi lisäksi sitä, että kansalaiset eivät matkustaisi pääsiäisenä mihinkään. Hän vetoaa ihmisiä välttämään kaikkia ylimääräisiä kontakteja ja matkustamista koronatilanteen vakavuuden takia.

Marinilta "ei" viisareiden siirtämiselle

Haastattelutunnin päätteeksi Marinilta kysyttiin kesäajasta.

– Pitäisikö luopua kellojen veivauksesta? toimittaja Marko Junkkari Helsingin Sanomista kysyi.

– Kyllä pitäisi, Sanna Marin vastasi.

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marin Ylellä: 12–15-vuotiaiden rokotukset voitaisiin aloittaa mahdollisesti jo ensi viikolla – koronapassi aikaisintaan syys-lokakuussaTHL:n Salminen kertoo, että myös kolmansiin rokotuksiin varauduttu: "Iso kysymys on, tarvitsevatko ikäihmiset tehosterokotteita"Analyysi: Rokotusjärjestyksessä muhii ikävä riita, kun jonon kärkeen on tunkua ja lääketieteelliset perustelut törmäävät tunteiden kanssaHallituspuolueissa valmiutta painottaa pahimpia tautialueita rokotuksissa vasta, kun riskiryhmät on rokotettuPääministeri Marin Ylen Ykkösaamussa liikkumisrajoituksista: "Kun muuntovirus leviää, tarvitsemme kunnon lekaa, emme ruuvimeisseliä"Pääministeri Marin toivoo, että valmiuslakia ei tarvitsisi jatkaa kesäkuun jälkeen – suhtautuu varauksella kesämatkoihin: "Me emme ole vielä turvassa tältä taudilta"
KoronavirusKoronarokotusKoronarajoituksetMarinin hallitusSanna MarinPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella