Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sanna Marin kiihtyi rajusti Jussi Halla-ahon näkemyksistä MTV:n tentissä: "Kyllä tämä on käsittämätöntä puhetta"

Julkaistu 08.06.2021 21:46
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan perussuomalaiset ei ole sitoutunut yksittäisiin työmarkkinalainsäädännön mekanismeihin. Sanna Marin (sd.) pitää Halla-ahon puheita käsittämättöminä.

MTV Uutisten kuntavaalitentissä nousi kipakka keskustelu työmarkkinakysymyksistä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho nosti hiljattain puheessaan esiin esimerkiksi työehtosopimuksen yleissitovuuden purkamisen ja heikennykset irtisanomissuojaan ja sanoi, ettei enää eletä maailmassa, jossa nämä mekanismit syntyivät.

Tähän linjaukseen palattiin nyt kuntavaalitentissä. Halla-aholta kysyttiin, ajaako perussuomalaiset tämäntyyppisiä heikennyksiä.

Halla-ahon mukaan SDP ja ammattiyhdistysliike ovat tulkinneet hänen puhettaan luovasti vaalipaniikin takia.

– Arvostelimme kumpaakin työmarkkinaosapuolta siitä, että ne takertuvat yksittäisiin mekanismeihin, sen sijaan että puhuttaisiin yhteisistä intresseistä ja tavoitteista, Halla-aho sanoi.

Perussuomalaiset ei Halla-ahon mukaan ole sitoutunut yksittäisiin työmarkkinamekanismeihin.

Puolue haluaa puheenjohtajansa mukaan työmarkkinaosapuolien vain välttävän symboliset sodat ja keskittyvän politiikkaan, jolla Suomeen saadaan yrityksiä ja työpaikkoja.

Sanna Marin: "Käsittämätöntä!"

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson hyökkäsi ensimmäisenä Halla-ahon puheiden kimppuun.

– Nämähän ovat ne mekanismit, joilla Suomessa on haluttu turvata vähimmäistyöehdot, Andersson äimisteli.

– Te ette vastusta esimerkiksi yleissitovuuden murtamista, Andersson sanoi.

Halla-aho toisti, että puolue on sitoutunut työpaikkoja lisäävään politiikkaan, ei yksittäisiin mekanismeihin.

Pian tämän jälkeen myös SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin ihmetteli Halla-ahon puheita.

– Kuuntelen erittäin hämmentyneenä tätä Jussin puhetta, koska puhut toisaalta neuvotteluvoimasta ja sitten haluat purkaa sen koko järjestelmän, mihin sitä neuvotteluvoimaa on käytetty.

– Kyse ei ole yksittäisestä mekanismista, kun puhumme niinkin periaattellisesta asiasta kuten yleissitovista työehtosopimuksista.

Puheenvuoronsa aikana kovasti kiihtynyt Marin syytti perussuomalaisten haluavan purkaa mallin, jolla Suomessa on varmistettu työehdot ja vähimmäispalkat.

– Kyllä siinä mennään kokoomuksesta oikealta ohi että viuhahtaa. Kyllä tämä on käsittämätöntä puhetta muka työväenpuolueena itseään pitävältä puolueelta. Käsittämätöntä! Marin huudahti.

Lisää aiheesta:

Purra siteerasi Erika Vikmania, Halla-ahon mukaan perussuomalaisilla ei ole mitään hävettävää tai anteeksipyydeltävääSisäministerin rajut kirjoitukset kuohuttavat – "Onko näin vahvasti värittynyt henkilö kykenevä ministeriksi?"Jussi Halla-aho toivoo keskustan lähtevän hallituksesta, moittii puoluetta draaman järjestämisestä – "Surkuhupaisaa"EU:n miljardipaketit kuohuttavat – Petteri Orpo perussuomalaisille: "Annoitte tukenne heille – minusta se on uskomatonta"Halla-aho 2019: Perussuomalaisten arvot eivät ole kaukana SDP:stä – Halla-aho 2006: "On vaikea keksiä alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti"Perussuomalaisten Ville Tavio vertasi EU:ta natsi-Saksaan – huomenna selviää, johtaako puheenvuoro jatkokäsittelyyn
KuntavaalitentitSanna MarinJussi Halla-ahoPerussuomalaisetSDPKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuntavaalitentit
  • 12.4.11:04
    Vaalit 2025

    Riikka Purra väitti maahanmuuttoa syyksi Pisa-tulosten romahdukseen – faktantarkastus tyrmää

  • 9.4.22:44
    Vaalit 2025

    Urheilijaehdokkaat paljastavat konstinsa: Näin suomalaiset saadaan liikkeelle

  • 9.4.20:55
    Vaalit 2025

    Kansanedustajien osallistumista eri vaaleihin halutaan rajoittaa: "Olisi kohtuullista"

  • 4.4.18:50
    Politiikka

    Tekoäly tarkisti yli 120 väitettä MTV:n tentistä: Näin totta puheenjohtajat puhuivat

  • 6.2.06:25
    SDP

    SDP ykkösenä Ylen ensimmäisessä alue- ja kuntavaalimittauksessa