Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksan keihäskomeetta viimeisenä jatkoon – nöyrällä asenteella finaaliin: "Pystyn parempaan"

Max Dehning on tämän kauden Euroopan tilastokärki tuloksella 90,20.
Max Dehning on tämän kauden Euroopan tilastokärki tuloksella 90,20.IMAGO/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 11.06.2024 16:05
Toimittajan kuva
Eren Gürler, Rooma

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Saksan tämän kauden nuori keihäskomeetta Max Dehning jäi kauden parhaastaan lähes kymmenen metriä EM-keihäskarsinnassa. Finaaliin hän lähtee nöyrällä asenteella.

Dehning heitti EM-karsinnassa tuloksen 80,52 ja joutui jännittämään pääsyään loppukilpailuun aivan toisen ryhmän viimeiseen heittoon asti. Lopulta hän pääsi finaaliin viimeisenä, eli 12:ntena.

Dehning on kiskaissut tällä kaudella maailman ja Euroopan tilastokärjeksi hirmutuloksella 90,20. Vasta 19-vuotias saksalaisnuorukainen ei kiirehdi tempun toistamisen kanssa.

– Ehkä seuraavien vuosien aikana voin heittää taas yli 90 metriä. Olen todella nuori, ja ehkä se tapahtuu seuraavien parin kolmen vuoden aikana tai seuraavan viiden vuoden aikana. Nyt haluan vain nostaa tasoani pikku hiljaa, Dehning sanoo.

Nuorukainen on nuorest aiästä huolimatta saanut rakennetttua itselleen todella vahvan fyysisen olemuksen. Hänellä on terve suhtautuminen omaan kehitykseensä. Piikkiheitot eivät ratkaise, vaan saksalainen puhuu tasonnostosta metri metriltä.

– 90 metriä ei voi odottaa heittävänsä joka päivä. En halua ottaa siitä paineita, vaan keskityn omaan juttuuni.

– Viime vuonna heitin 75:n ja 78:n metrin väliin. Tänä vuonna toivon, että taso nousee 84-86 metriin. Ensi vuonna toiivon, että taso nousee taas pari metriä lisää.

Dehningin tulokseksi jäi kolmella heitolla 80,52. Loppukilpailussa tavoitteena on parantaa tulosta.

– En ole tyytyväinen, koska pystyn parempaan. Viimeisissä kisoissa olen heittänyt 80-82 metriä. Mutta täällä toivon, että saan keihään kaartamaan 83-84 metriä, Dehning sanailee.

– Finaalissa olen tyytyväinen, jos olen kahdeksan parhaan joukossa, vaatimaton saksalainen linjaa.

LUE MYÖS: Oliver Helanderin haarovälistä kohu – käsi lipsahti arkaan paikkaan: "Ei ollut niin kiva olla"

Lisää aiheesta:

Topi Parviainen kiskaisi EM-finaaliin verryttelyhousut jalassa: "Kertoohan se jotain"Nyt ei päätä palele! Suomalaisurheilija lataa hurjan tavoitteen MM-Budapestiin: "Olisi tyhmää lähteä leikkimään"Oliver Helander nostettu MM-mitalitoivoksi – asiantuntija tiukkana: huippuonnistumisen ratkaisee nämä kolme asiaaKeihäänheiton supertähti halusi olla kuin Usain Bolt –  valmentajan sanat johtivat hitaasti muutokseenTurussa hirmukaaren heittäneeltä Johannes Vetteriltä mykistävä arvio potentiaalistaan – otti vertailuksi Jan Zeleznyn maailmanennätyksenSuomen uusi keihässensaatio tykitti itsevarmaa MM-puhetta – lähetti terveiset Tero Pitkämäelle ja Antti Ruuskaselle
EM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-yleisurheilu
  • 8.8.17:00
    Yleisurheilu

    Kaksi EM-mitalia Suomeen! Moukarilupaukset säväyttivät kotiyleisön edessä

  • 31.7.14:06
    Yleisurheilu

    Suomen EM-isännyysprojekti nytkähti eteenpäin

  • 18.7.20:36
    Yleisurheilu

    EM-pronssia! Kasperi Vehmaa avasi Suomen mitalitilin

  • 18.7.18:38
    Yleisurheilu

    Suomen ennätys! 20-vuotias Antti Sainio säväytti EM-kisoissa – yksin uudelle sekuntiluvulle

  • 25.6.11:01
    Yleisurheilu

    Nooralotta Neziriltä yllätysveto