Saksan jalkapallomaajoukkueen hyökkääjä Lukas Podolski on arvostellut Euroopan jalkapalloliittoa Uefaa EM-kisojen uudesta pelisysteemistä.
Ranskan EM-turnaukseen kelpuutettiin 24 joukkuetta, kun aiemmin Euroopan mestaruus oli ratkottu 16 joukkueen kesken. Uusi järjestelmä mahdollisti useiden pienempien maiden pääsyn lopputurnaukseen, mutta samalla turnausjärjestelmää uudistettiin siten, että kuudesta alkulohkosta jatkopeleihin eteni kärkikaksikoiden lisäksi neljä parasta lohkokolmosta.
Esimerkiksi Albania joutui odottamaan kolme päivää ennen kuin selvisi, ettei joukkue päässyt 16 parhaan joukkoon. Pohjois-Irlanti pääsi puolestaan jatkoon, vaikka se hävisi kaksi kolmesta alkulohkon ottelustaan.
- Lohkovaihe oli hieman outo, koska Uefa teki typerän ratkaisun järjestelmän kanssa, Podolski kritisoi Telegraph-lehden mukaan.
- Tässä ei ole kyse pienemmistä joukkueista, tässä on kyse päätöksistä. Jotkut joukkueet odottivat kolme päivää leirillä ratkaisua, Podolski jatkoi.
- Vaikka häviää kaksi ensimmäistä peliä, silti on mahdollisuus päästä seuraavalle kierrokselle. Se on hieman hämmentävää meille, mutta toisaalta sillä ei ole väliä. Turnaus alkaa nyt.
Saksa eteni sunnuntaina turnauksen puolivälieriin lyötyään Slovakian 3-0.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.