Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksa ja Italia haluavat sulkea hiihtokeskukset loppuvuodeksi koko EU-alueella – keväällä koronatartuntojen uskottiin levinneen juuri hiihtokeskuksista

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 26.11.2020 14:25

MTV UUTISET – STT

Saksan liittokansleri Angela Merkel haluaa, että hiihtokeskuksien ovet laitetaan säppiin koko EU-alueella loppuvuoden ajaksi, kertoo Deutsche Welle.

– Hiihtokausi lähenee. Yritämme saada aikaan koko Euroopan laajuisen sopimuksen siitä, tulisiko hiihtokeskukset sulkea, Merkel sanoi Saksan liittopäivien edustajille.

Niin Saksa kuin Italia ovat Deutsche Wellen mukaan huolissaan siitä, että hiihtokeskukset muuttuvat koronalingoiksi. Saksa on ehdottanut, että sulku kestäisi ainakin tammikuun 10. päivään saakka.

– Haluaisin koko Euroopan laajuisen sopimuksen: hiihtokeskukset kiinni, ei hiihtolomia missään, sanoi Baijerin osavaltion pääministeri Markus Söder.

Myös Italian pääministeri Giuseppe Conte on toivonut hiihtokeskuksien sulkua koko EU-alueelle.

– Jos Italia sulkee kaikki hiihtokeskuksensa ilman Ranskan, Itävallan ja muiden maiden tukea, italialaiset matkaajat voivat matkustaa ulkomaille ja tuoda tauteja takaisin kotiin, hän sanoi aiemmin tällä viikolla.

Ranska sulkee, Itävalta vastustaa

Keväällä koronatartuntojen uskotaan levinneen laajasti ympäri Eurooppaa hiihtokeskuksissa vierailleiden matkailijoiden kautta.
Muun muassa Ranska on jo kertonut sulkevansa hiihtokeskuksensa. Laskettelukeskuksistaan tunnettu Itävalta puolestaan on vastustanut ajatusta sulkemisesta voimakkaasti.

– Jos EU todella haluaa tätä, tulee sen myös maksaa siitä, sanoi Itävallan valtiovarainministeri Gernot Blümel Deutsche Wellen mukaan. Hänen arvionsa mukaan hiihtokeskuksien sulkeminen maassa maksaisi Itävallalle yli 2 miljardia euroa.
 

Saksa tiukensi kokoontumisrajoituksiaan

Merkel kertoi suunnitellusta kiellosta samaan aikaan, kun synkentyneiden koronalukujen kanssa painiva Saksa julisti kiristävänsä maassa käyttöön otettuja kokoontumisrajoituksia entisestään joulukuun alusta lähtien. Asiasta uutisoivat ainakin saksalaislehti Spiegel ja uutistoimisto AFP.

Jatkossa korkeintaan viisi aikuista tai yli 14-vuotiasta alaikäistä kahdesta eri kotitaloudesta voi tavata toisiaan yksityistilaisuuksissa. Asiasta kertoi liittokansleri Angela Merkel sen jälkeen, kun hän oli kokoustanut osavaltioiden päättäjien kanssa.

Tiukkaa kokoontumisrajoitusta höllennetään joulupyhien ja uudenvuoden väliseksi ajaksi siten, että enimmillään 10 aikuista voi kokoontua juhlimaan.

Koronarajoituksia jatketaan maassa toistaiseksi ainakin vuodenvaihteen yli, ellei tartuntamäärissä tapahdu huomattavaa laskua.
Rajoitusten jatkuessa myös ravintolat, baarit, urheilutilat sekä kulttuurikohteet pysyvät kiinni. Koulut ja kaupat pysyvät silti auki. Myös hiihtokeskusten sulkemisesta tammikuuhun asti keskustellaan muiden Euroopan maiden kanssa.

– Voin sanoa, ettei siitä tule helppoa, mutta yritämme, Merkel kommentoi.

Viimeksi kuluneiden kahden viikon aikana päivittäisten uusien koronatartuntojen määrä on tasoittunut Saksassa, ja lokakuun eksponentiaalinen kasvu on saatu kuriin. Maassa kannetaan kuitenkin huolta tehohoitopaikkojen loppumisesta.

Saksassa on kirjattu pandemian aikana kaikkiaan lähes miljoona tartuntaa ja yli 14 700 koronavirukseen liittyvää kuolemaa. Keskiviikkona uusia tartuntoja todettiin yli 18 600 ja kuolemia ennätykselliset 410.

Lisää aiheesta:

Saksaan tiukat kokoontumisrajoitukset: Enää viisi aikuista kahdesta kotitaloudesta voi tavata yksityistilaisuudessaSaksassa rajut koronatoimet: yhteiskuntaa suljetaan – rajoitusten rikkomisesta jopa 25 000 euron sakotItalia aikoo avata maan kokonaan – maan terveysviranomaisilta kovasanaisia varoituksiaTerveysviranomaiset pöyristelevät: Italia aikoo heittää koronarajoitukset romukoppaan – "Yksi henkilö voi laittaa koko epidemian uudelleen liikkeelle"EU ja Saksa kertovat tänään, miten koronarajoituksia ollaan avaamassa: Vanhukset ja riskiryhmät pidetään suojassa vielä pitkään – ravintoloita ja kouluja auki porrastetustiBritannian hallitus: Jopa 10 000 uskotaan sairastuneen koronavirukseen – pääministeri Boris Johnson: "Monet perheet tulevat vielä menettämään rakkaitaan ennenaikaisesti"
KoronavirusSaksaItaliaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella