Vesijohtoverkostossa on usein erilaisia epäpuhtauksia; humusta, ruostetta ja muita karkeita ainesosia. Pahimmillaan ongelma lienee vanhoissa vesijohtolinjoissa ja linjan päässä, jonne roskaa tapaa kertyä eniten. Roskien lisäksi ongelmia aiheuttaa usein myös kalkki, joka putkiston mutkiin ja koloihin kovettuessaan aiheuttaa monenlaisia toimintahäiriöitä hanoihin, termostaatteihin ja kodinkoneisiin.
Erityisen selvästi veden samentumisen huomaa silloin, kun palaa kotiin pidemmän poissaolon jälkeen ja laskee hanasta ensimmäinen lasillinen vettä: kun sitä katsoo valoa vasten, vedessä näkyy sakkaa, joka ensin pyörteilee veden mukana ja laskeutuu lopuksi pohjalle.
Sekä roskista että kalkista pääsee eroon sopivalla laitteistolla. Tässä nähtävä ratkaisu koostuu kahdesta laitteesta, joista vastavirtahuuhtelusuodatin poistaa likaisuuksia mekaanisesti ja toinen, elektroninen järjestelmä hoitelee kalkin. Suodatinyksikkö tarkkailee vedenpaineen nousua ja kun se nousee riittävästi – suodattimen vähittäinen tukkiutuminen nostaa vedenpainetta – se puhdistaa suodattimen automaattisesti. Paine-ero voidaan asettaa 0,2–0,6 barin välille: mitä pienempi se on, sitä useammin puhdistus tapahtuu. Jos ollaan pidemmän aikaa poissa talosta puhdistus voidaan myös asettaa tapahtuvaksi esimerkiksi kerran viikossa. Itse suodatin on hopeoitu, joten se ei ala kasvaa pöpöjä.

