Sadalla metrillä pamahti hirmuaika – Tommi Evilä: "Myrskyvaroitus muille"

1:35imgJulien Alfredilta kirmasi jättiajan Tukholman Timanttiliigan 100 metrillä.
Julkaistu 16.06.2025 12:44
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Julien Alfred pinkoi maailmantilaston toiseksi kovimman ajan Tukholman Timanttiliigassa. MTV:n yleisurheiluasiantuntija Tommi Evilän mukaan se oli myrskyvaroitus muille.

Alfred kellotti Tukholmassa ajan 10,75, mikä oikeutta Melissa Jefferson-Woodenin jälkeen maailmantilaston kakkospaikalle. Aika on todella kovaa valuuttaa ja jää viime vuonna olympiavoiton voittaneen Alfredin ennätyksestäkin vain kolmen sadasosan päähän.

Loistava harjoitus ja melkoinen myrskyvaroitus kaikille muille. Oli niin vakuuttavaa, että varmasti lähtee tuplaa Tokiosta tavoittelemaan, Evilä kehuu saintlucialaisen tekemistä.

Katso Alfredin huippujuoksu jutun ylälaidan videolta.

Alfred juoksi Oslon Timanttiliigassa kauden ensimmäisen satasensa ja paransi suoritusta reilusti Tukholmassa kolme päivää myöhemmin.

– Tuli tosi hyvillä väleillä kaksi kisaa ja olosuhteet pysyi suotuisina. Rosteri pysyi samana, niin sai keskittyä puhtaasti omaan tekemiseen. Sai toteutettua erittäin hyvin – alkukiihdytys oli tosi hyvä ja maksimivaihe oli vielä astetta parempi kuin Oslossa, Evilä analysoi Alfredin menoa.

– Se mitä urheilija koitti tavoitella, toteutui ihan totaalisen hienosti.

Alfredin juoksu saattaa välillä näyttää hieman kulmikkaalta, sillä jaloissa on ytyä. 

– Hän on aika lihaksikas. Juoksu on ollut aina sellaista, että vähän se keinuu puolelta toiselle, Evilä sanoo.

– Jos olet voimajuoksija, niin pitää vähän enemmän hermoston kautta käskyttää. Ei se kauhean raskaalta näyttänyt. 10,75 on kuitenkin sen verran harvinaisia aikoja, että kyllä hän iskussa on.

Timanttiliiga jatkuu jo torstaina Pariisin osakilpailulla, mutta siellä ei kisata 100 metrillä. Seuraavan kerran Timanttiliigassa 100 metrin kilpailu on vuorossa heinäkuun alussa, kun kisat siirtyvät Yhdysvaltojen Eugeneen.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu