Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sään kuukausiennuste julki! Pekka Pouta kertoo, mitä tulevista viikoista täytyy tietää: "Toiveita talvisemmasta säästä eteläänkin"

3:32Kuukausiennuste lupaa talven tuntua Etelä-Suomeen – marraskuun keskilämpö lähellä nollaaKatso miltä marraskuu näyttää Suomessa ja Euroopassa!
Julkaistu 09.11.2021 11:13
Toimittajan kuva
Ville Kettunen

ville.kettunen@mtv.fi

Marraskuun keskilämpötila on Pohjois-Suomessa selvästi pakkasen puolella. Etelässäkin keskilämpötila on nollan tuntumassa.

Meteorologi Pekka Pouta ennustaa marraskuusta suhteellisen tavallista, mutta osittain vaihtelevaa.

Poudan mukaan marraskuun ensimmäisellä viikolla Pohjois-Norjan vuoriston yli Suomeen saapuu matalapaineita ja sadealueita. Samaan aikaan Pohjois-Venäjän yllä on keskimääräistä matalamman paineen alue. 

– Sää on ensimmäisellä viikolla voimakkaasti vaihtelevaa, Pouta arvioi.

Lapissa ihmiset pääsevät kokemaan rapsakoita pakkasia marraskuun ensimmäisellä viikolla.

– Lappi on 2-3 astetta keskimääräistä kylmempi, eteläisempi Suomi on lähellä keskiarvoja, Pouta tiivistää.

Marraskuun toisella viikolla Pohjois-Venäjän matalapaine siirtyy Suomen ylle. Poudan ennusteen mukaan Suomessa on vähän keskimääräistä sateisempaa ja kylmempää. Kylmää ilmaa virtaa Keski- ja Itä-Eurooppaan.

Kolmannella viikolla Suomessa sademäärä on aika keskimääräinen ja lämpötila lähellä keskimääräistä tai vähän kylmempi. Itä-Euroopassa vallitsee keskimääräistä matalamman paineen alue ja kylmä ilma virtaa Välimerelle saakka.

Neljännen viikon ennustaminen on Poudan mukaan liian epävarmaa. Suomen osalta signaalia ei ole.

Pohjois-Atlantilla on kuitenkin merkkejä korkeamman paineen alueesta. Se tarkoittaisi, ettei Suomessa olisi kaikkein lauhinta, vaan täällä koettaisiin voimakkaan lounaisvirran tuoma jakso.

Katso koko ennuste yllä olevalta videolta!

Lisää aiheesta:

Talven pitkä sääennuste Pekka Poudalta: Selvästi keskimääräistä lämpimämpää ja sateisempaaPohjoisvirtaus tekee Suomesta pakkaskeskuksen – Pekka Pouta: "Näyttää vanhan ajan hyvältä talvelta"Kuukausiennuste: Saammeko koko Suomeen valkean joulun? Pekka Poudalta kuiva uutinen – mutta toivoa onSaapuuko kylmä kurittaja myös etelään? Näin syksy syvenee marraskuussaMeteorologi: Huonolta näyttää valkea joulu etelässä ja lännessä – loppuvuosi on lauhaKoko talven ennuste: Tuleeko tästä talvea ollenkaan?
SääMTV UutisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 11:28
    Talvi

    Pekka Pouta: Nyt lauhtuu Lappia myöten

  • Eilen22:35
    Lumi

    Paksu sumu valtasi pääkaupunkiseudun ja aiheutti vaarallisen ilmiön

  • Eilen11:02
    Talvi

    Märkä myräkkä valtaa Suomen: "Marraskuu antaa parastaan"

  • ti17:29
    Lappi

    Talven pakkasennätys uusiksi

  • ti13:28
    Talvi

    Jenna Salminen: Sääkartoilla joulun värejä