Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sää jatkuu etelässä yhä vaan lumettomana – Pekka Poudalta tyly tuomio: "Jatkossa tämä voi olla hyvinkin tyypillistä"

5:05Ei toivoa etelän talvesta – Pekka Poudalta lohduton viesti sään tuoreesta kuukausiennusteesta
Julkaistu 14.01.2020 13:47
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Ensi viikolla eteläisessä Suomessa viilenee, mutta lunta ei ole kasapäin luvassa vieläkään. Pohjois-Suomessa sen sijaan lunta tulee paikoin jopa lisää.

MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta kertoo, että sään kuukausiennusteen mukaan varsinaista talvea – pakkasta ja lunta – ei ole eteläiseen Suomeen luvassa vieläkään.

– Jatkuva sadealueiden tykitys väistyy, kun Suomeen on tulossa korkeapaineen alue ensi viikolla. Jonkinlaista kylmenemistä on siis luvassa: etelään kirkasta ja pakkasöitä luvassa, Pouta sanoi MTV Uutisten Livessä.

Mutta pian ollaan taas samassa pisteessä kuin nyt: suuressa osassa eteläistä ja keskistä Suomea sää on lauhaa, eikä lumesta ole tietoakaan.

– Tammi-helmikuun vaiheessa näyttäisi tulevan taas matapalaine, ja se tietää uudestaan lauhoja ja lämpimiä sadealueita. Melkein toivon, ettei se menisi noin, Pouta sanoo.

Hiihtolomaviikoille sää ehtii vielä muuttua

Helsingissä on turha haaveilla hiihtämisestä luonnonlumilla lähiviikkoina.

– Lapissa ja Kainuussa sen sijaan on lunta, ja sinne sitä tulee jopa lisää. 

Suomen pitkäkestoinen ja jyrkkä jako lumisen ja lumettoman alueen välillä on poikkeuksellista.

– En kyllä muista, että tätä ennen tammikuun keskivaiheilla olisi Oulu-Savonlinna -linjan eteläpuoli ollut käytännössä aivan sula. Jatkossa vastaava voi olla hyvinkin tyypillistä, Pouta sanoo.

Kuukausiennuste ei vielä aivan ulotu hiihtolomaviikoille. Pekka Poudan mukaan mitä vain voi säässä tapahtua ennen sitä.

– Aina on toivoa. Ja pitää muistaa, että nämä kuukausiennusteet ovat enimmäkseen viihdettä. Ensimmäinen viikko ja ehkä toinenkin viikko vielä ovat melko luotettavia, mutta kolmas ja neljäs viikko on jo aika epäluotettava.


Lisää aiheesta:

Kuukausi jouluun – Pekka Poudalta märkä rätti lumen odottajillePekka Pouta helmikuun säästä: Hiihtolomasta tulee hyinen luisteluloma – lunta on haettava Suomea etelämpääHelmikuun sääennuste voi järkyttää talven ystäviä – "Näyttää vähän kehnolta"Sääennuste päälaelleen: Luvassa hyvin poikkeuksellisia viikkojaPekka Pouta piti kuukausiennustetta törkeänä – suursäätilaan luvassa vihdoin muutos: "Sen jälkeen saattaa jopa alkaa oikea talvi"Nyt uskaltaa jo vähän iloita – valkoinen joulu on mahdollinen, jopa todennäköinen!
TalviSääLumiMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talvi
  • Eilen13:22
    Sää

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Sää

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.10:04
    Sää

    Pakkasennätys rikki!

  • 9.12.22:19
    Harrastukset

    Luistelukauden avauksesta vetinen farssi: "Muistutti enemmän uima-allasta"

  • 9.12.20:00
    Luonto ja eläimet

    Asiantuntijalta tymäkkää tekstiä leudosta talvesta: "Kyllä se on surullista"