Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruokakalan viljely vähentynyt

Futureimagebank.com
Futureimagebank.comCopyright MTV Oy 2003 / Futureimagebank.
Julkaistu 15.07.2003 13:23

Suomessa kasvatettiin ruokakalaa yhteensä noin 15,1 miljoonaa kiloa vuonna 2002. Kokonaistuotanto laski noin 0,6 miljoonaa kiloa edellisvuodesta. Ruokakala on edelleen lähes yksinomaan kirjolohta. Siikaa kasvatettiin 193 000 kiloa, muiden viljeltävien ruokakalalajien osuus oli vähäinen. Kirjolohen mätiä tuotettiin kulutukseen 411 000 kiloa. Tiedot käyvät ilmi Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen (RKTL) tuoreesta tilastojulkaisusta Vesiviljely 2002.

Kasvatetun ruokakalan tuottaja-arvo oli vuonna 2002 noin 36,8 miljoonaa euroa, mikä oli 5,4 miljoonaa euroa edellisvuotta alhaisempi. Arvon laskuun vaikutti alhaisemman kirjolohituotannon lisäksi myös edellisvuotta alhaisemmat kirjolohen tuottajahinnat.

Tuotanto keskittyy Lounais-Suomen rannikkoalueelle ja Ahvenanmaalle

Koko maan ruokakalasta noin 85 prosenttia kasvatetaan merialueilla. Vuonna 2002 Lounais-Suomen rannikolla ja saaristossa viljeltiin ruokakalaa 5,3 ja Ahvenanmaalla 4,5 miljoonaa kiloa. Viljelytuotanto muilla merialueilla oli 2,3 miljoonaa kiloa. Sisämaassa ruokakalaa kasvatettiin 2,9 miljoonaa kiloa.

Poikastuotanto edellisen vuoden tasolla

kirjolohikirjolohiPro kala ry

Ruokakalan lisäksi kalanviljelyssä tuotettiin istutuksia ja jatkoviljelyä varten eri kokoisia kalan ja ravun poikasia yhteensä 60 miljoonaa yksilöä. Viljeltyjen poikasten määrä pysyi edellisvuoden tasolla.

Kirjolohen poikastoimitusten määräksi arvioitiin vuonna 2002 yhteensä noin 19 miljoonaa yksilöä, mikä on lähes sama kuin edellisvuonna. Kirjolohen poikaset menevät lähes yksinomaan ruokakalakasvatukseen. Kalanpoikasten päätuotantoaluetta ovat Lapin, ja Oulun läänit sekä Keski-Suomi. Täpläravun poikastuotanto oli noin 100 000 ja jokiravun noin 18 000 yksilöä.

Vuonna 2002 oli toiminnassa yhteensä 585 kalanviljelylaitosta ja luonnonravintolammikkoyritystä. Ruokakalaa kasvatettiin 241 laitoksella ja kalanpoikasia viljeltiin 104 laitoksella. Toimivia luonnonravintolammikkoyrityksiä oli 300. Osalla laitoksista oli sekä ruokakala- että poikastuotantoa.

(MTV3-Finfood)

Lisää aiheesta:

Mihin käytetty nenäliina heitetään? Kierrätä syysflunssan jätteet oikeinMigreenikohtaus voi olla pitkäkestoisempi kuin monet uskovat – älä lääkitse suurilla särkylääkeannoksillaNämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki"Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoaTutkimus selvitti ADHD-lääkityksen hyötyjäAlko kokeili K18-energiajuomien myyntiä – näin siinä kävi
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen20:09
    Kierrätys

    Mihin käytetty nenäliina heitetään? Kierrätä syysflunssan jätteet oikein

  • Eilen18:53
    Migreeni

    Migreenikohtaus voi olla pitkäkestoisempi kuin monet uskovat – älä lääkitse suurilla särkylääkeannoksilla

  • Eilen17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • Eilen17:02
    Ruoka

    "Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoa

  • Eilen14:40
    Lääkkeet

    Tutkimus selvitti ADHD-lääkityksen hyötyjä