Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ritva hämmästyi valkoista näkyä pellon reunalla – jymy-yllätys paljastui myöhemmin, kun vitivalkoinen pöllö olikin harvinainen leukistinen suopöllö

1:05Katso näyttävä video: Satu ikuisti joutsenten nujakoinnin Helsingin Hakaniemessä:"Paljon irtohöyheniä, mutta kumpikin vaikutti olevan kunnossa"Katso myös video: Lintujen välienselvittelyn syyksi on arvailtu reviirin tai naaraan puolustamista. Katso tilanne tästä!
Julkaistu 25.05.2020 06:44
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Sodankyläläisen Ritva Metsälammen muuttolintojen ihastelu sai erikoisen käänteen, kun pellon reunalla männyn oksalla istui vitivalkoinen pöllö.

Sodankylän Sattasessa keskiviikkopäivää viime viikolla viettänyt pöllö katseli uteliaana Metsälampea ja tämän miestä, välillä suoraan kohti pariskuntaa ja välillä muualle tähyillen.

Metsälampi kaivoi esiin pitkällä kuvausputkella varustetun kameransa, asettui asemiin ja otti kuvia. Tämän jälkeen hän uskalsi lähestyä valkoista ilmestystä hieman lähemmäksi, mutta lintu ei ollut tästä moksiskaan.

– Emme tunnistaneet mikä pöllölaji on kyseessä. Emme olleet aiemmin vastaavaa pöllöä tavanneet. Mielessä kävi mahdollisesti tunturipöllö, mutta se oli selkeästi liian pienikokoinen, eikä muutenkaan sopinut tunturipöllön määritelmään, Metsälampi kertoo kuumeisista pohdinnoistaan.

Erikoinen kohtaaminen kesti noin vartin ja sitten pöllö lensi tiehensä. Jäljelle jäi vain kysymys, mikä pöllö mahtoi olla kyseessä. Apua lähdettiin etsimään lintuharrastajien Facebook-ryhmästä.

– Sieltä alkoi tulla ajatuksia, voisiko se olla leukistinen suopöllö ja siitä asia lähti selviämään. Olihan se iso yllätys, että niin harvinaisesta yksilöstä on kysymys. Olen ymmärtänyt, että tuollainen pöllö on aika harvinainen Suomen mittakaavassa, Metsälampi hihkuu MTV Uutisten haastattelussa.

pöllö 1, OMAHarvinainen leukistinen suopöllö paistatteli kevätpäivää Sodankylässä keskiviikkona.

BirdLife: Hyvin harvinainen

Leukismilla tarkoitetaan synnynnäistä pigmentin tuotannon muutosta, jonka vuoksi tummempi pigmentti linnun höyhenistä puuttuu kokonaan.

BirdLifen Suomen tiedottaja Jan Södersved vahvistaa lintuhavainnosta ensimmäisenä uutisoineelle Lapin Kansalle, että kyseessä on todellakin leukistinen suopöllö. Havainto on hänen mukaansa hyvin harvinainen.

Tunnetuin Suomessa lennellyt leukistinen pöllö oli Lindaksi tai Isoksi vaaleeksi nimetty leukistinen lapinpöllö, Södersved kertoo. Hänen mukaansa lintua nähtiin yhdeksän vuoden ajan Keski-Suomessa ja Kainuussa vuosituhannen tienoolla.

– Muita leukistisia pöllöjä en Suomesta muistakaan kuulleeni, hän kertoo Lapin Kansalle.

Lue myös: Petri vapautti laulujoutsenen kaulaan takertuneesta lasten muovilelusta: "Aikaa ei ollut hukattavaksi" – katso videolta koko operaatio!

Katso näyttävä video: Satu ikuisti joutsenten nujakointia Helsingin Hakaniemessä: "Paljon irtohöyheniä, mutta kumpikin vaikutti olevan kunnossa"

Lisää aiheesta:

Tässä ovat vuoden 2023 kohauttavimmat eläintapauksetLeena kuvasi pihallaan Kuttasessa harvinaisen, näyttävän vierailijanLaulujoutsenen järjestämä "ratsia" pysäytti Reijon mökkimatkan – lintuharrastaja äimistyi "liikennepoliisista": "En ole moista ennen nähnyt" Tuliko tästä nyt ikuinen mysteeri? Eevan Utsjoella kohtaamat piiskahännät jakavat mielipiteitä: ”Kuvien vertailun jälkeen olen itse sitä mieltä…”Heljä bongasi sattumalta kuistilta huippuharvinaisen linnun – yhtäkkiä lintuharrastajia hyöri pihassa monen päivän ajan: "Äänestä jo kuuli, että nyt on kultakimpale jossain"Komea ilmestys lehahti luontoharrastajan ikkunan alle: "On maaginen tunne, kun tuijottaa noin isoa lintua suoraan silmiin"
LappiSodankyläLuonto ja eläimetLinnutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lappi
  • Eilen16:40
    Kuolemantapaukset

    Pallastunturilta löytynyt ruumis

  • ti09:45
    Alone Suomi

    Näillä varusteilla Alone Suomi -osallistujat pärjäävät yksin erämaassa

  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

  • 8.9.14:20
    Alone Suomi

    Tällainen on Alone Suomi -osallistujien vaatimaton pakkauslista – näillä varusteilla on pärjättävä yksin erämaassa

  • 3.9.16:08
    Sankaritarinat

    Topi, 11, ja Riku, 14, ovat sankareita: "Ilman heitä tajuton ihminen olisi varmuudella painunut pinnan alle"