Valmistusvuosi 2004. Ohjaus David Twohy. Tuotanto Universal. Kuvaformaatti 16:9 Anamorfinen Widescreen 2.40:1. Ääni DD 5.1. Kesto 114 min.
Richard B. Riddick tekee paluun. Pimeän uhka (Pitch Black) oli allekirjoittaneen mielestä hyvä scifi-kauhuleffa, jossa pääosassa oli ryhmä tavallisia pulliaisia. Mielenkiintoisin hahmo oli kuitenkin nousukiidossa olevan Vin Dieselin esittäma Riddick ja pian Pitch Blackin jälkeen alkoikin jatko-osan kehittely. Ohjaajana jatkaa Twohy, jolla oli tällä kertaa enemmän pelimerkkejä käytössään. Riddickin aikakirja noudattaa tuttua jatko-osien kaavaa - rymistelyä ja mättöä on enemmän, juonesta viis. Vin Diesel on nykyään niin iso kukko, että miehen maneerit ovat tuttuja - ja yhä enenevässä määrin ärsyttäviä. Toisaalta Aikakirja on kuitenkin hyvä scifiaction. Uusia maailmoja ja rotuja riittää.
Riddick on siis edelleen pakosalla ja pöllittyään palkkiometsästäjä Toombsin (Nick Chinlund) aluksen hän lähtee kohti palkkion asettanutta planeettaa. Palkkiosta vastuussa on Pitch Blackissä selvinnyt Imam (Keith David), joka informoi Riddickiä necromongereista, maailmanvalloittajista, jotka ovat tulossa Imamin kotiplaneettaa valloittamaan. Riddickiä homma ei kiinnosta. Mies pakenee necromongerien aluksesta ja silloin Toombs nappaa hänet. Toombs päättää viedä Riddickin lähimmälle vankilaplaneetalle, Krematorialle. Toinen Pitch Blackissä pelastunut, tyttö nimeltä Jack (Alexa Davalos), on Riddickiä etsiessään päätynyt samaiseen vankilaan, joten Riddickillä on ilmainen kyyti pelastussuunnitelmilleen. Riddickin perässä on kuitenkin necromongerien pomon, Marsalkan (Colm Feore), oikea käsi Vaako (Karl Urban).
Riddickin aikakirjassa nähdään Dieselin lisäksi muutama tunnettu näyttelijä. Vaakoa esittävä Karl Urban tuli tutuksi Sormusten Herran Eomerina sekä Medusan iskun palkkamurhaajana. Hänen vaimoaan, Dame Vaakoa, esittävä Thandie Newton nähtiin Tom Cruisen rinnalla Mission Impossiblen kakkososassa. Lisäksi mukana on viimeisimmissä James Bondeissa M:ää esittänyt Dame Judi Dench, joka Riddickissä esittää elementaali-rodun edustajaa Aereonia. Marsalkkaa vastaan salaliittoa kehittelevästä Vaakon pariskunnasta Urban on tuimailmeisenä oiva valinta rooliinsa, Newton puolestaan täyttää paikkansa kauniina necromongerina. Kyraa (ent. Jack) esittävä Alexa Davalos tekee kaikkensa atleettisena lainsuojattomana, mutta jää kuten muutkin täysin Dieselin varjoon. Ainoa, joka edes hieman pystyy pistämään kampoihin on Toombsia esittävä Chinlund, mutta Toombsin osaksi jää lopulta olla leffan huumori-sidekick, jota Riddick pallottaa minkä kerkeää.
Kahdella erilaisella alku-menulla varustettu Riddick-DVD sisältää trailereita, interaktiivisen 360 asteen näkymän leffan tapahtumapaikkoihin sekä Vin Dieselin opastetun kierroksen lavasteisiin. Riddickin X-Box-pelin demoversiota voi pelata sekä katsoa Toombsin jahtipäiväkirjaa. Lisäksi tarjoillaan tietoa erikoistehosteista sekä Riddick-faktaa. Viimemainittu on ainoa, jota ei ole tekstitetty suomeksi, koska faktat tulevat leffaa katsoessa lisukkeina ruutuun.
Leffa: ****
Levy: *****
Teksti: Toni van der San