Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rauman telakan alueella löytynyt tällä viikolla 84 uutta koronatartuntaa – noin tuhannen työntekijän joukosta tartunta on ollut kaikkiaan jo yli 350:lla

SAL Heavy Lift Finland
Julkaistu 05.03.2021 19:31

MTV UUTISET - STT

Rauman telakan alueella on tällä viikolla otettu koronanäyte 643 ihmiseltä, joiden joukosta on löytynyt 84 uutta tartuntaa. Näytteet otettiin ihmisiltä, jotka olivat vapautumassa karanteenista, kertoi Rauman kaupunki tiedotteessaan.

Kaikkiaan telakkaan liittyviä koronatartuntoja on tähän mennessä ilmennyt 353 noin tuhannen työntekijän joukosta.

Viranomaisten mukaan 33 telakan alueen työntekijää on poistunut Suomesta ensimmäisen koronatestin jälkeen, jolloin heidät ohjattiin omaehtoiseen karanteeniin asuinpaikkaansa odottamaan testitulosta.

Näiden työntekijöiden tiedot välitetään Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle, joka tekee asiassa kansainvälistä yhteistyötä.

Telakan alueella työskennelleiden koronatestaukset jatkuvat. Kaikki altistuneet ja karanteenissa olleet testataan ennen karanteenin päättymistä.

Maskittomuudesta seuraa kirjallinen varoitus

Rauma Marine Constructionsin (RMC) telakalla oli tänään töissä noin 500 ihmistä. Viikonloppuna töitä tehdään pienemmillä henkilömäärillä.

Karanteenin päättymisen jälkeen töihin ovat yhtiön mukaan päässeet vain ne, joiden testitulos on ollut negatiivinen ja joiden kanssa samassa asunnossa asuvilla ei ole todettu uusia tartuntoja.

– Tällä hetkellä pysäytämme jokaisen telakan portille tulijan ja tarkistamme, että hänellä on lupa saapua töihin, RMC:n toimitusjohtaja Jyrki Heinimaa sanoo yhtiön tiedotteessa.

Koko telakka-alueella on voimassa maskipakko, jota valvotaan tehostetusti. Ilman maskia olevalle annetaan kirjallinen varoitus, ja hänet poistetaan alueelta loppupäivän ajaksi.

Ensi viikolla yhtiö alkaa tehdä myös satunnaistestauksia, jotta mahdolliset koronatartunnat havaittaisiin aikaisin. Testiin voi mennä myös oma-aloitteisesti.

Lisää aiheesta:

Turun telakan työmaille pakolliset terveystarkastukset koronatartuntojen hillitsemiseksiRauman telakalla karanteenissa olleilta työntekijöiltä löydetty 54 uutta koronatartuntaa – "Uusia tapauksia tulee löytymään vielä runsaasti"Rauman telakan koronaryppäässä uusia tartuntoja – massatestaus käynnissä, telakka alkaa mitata ruumiinlämpöjäHelsingin telakalla on voinut työskennellä koronakaranteeniin asetettuja henkilöitä: "Tiukennamme kontrollia"Rauman telakalla todettu jo 230 koronatartuntaa, kaupunki kriisipalaveriin, altistuneiden tarkka määrä täysin auki: "Positiivisia tullut niin valtava määrä"Vaasan keskussairaalassa koronakriisi: Työntekijän ja potilaan tartunnat altistivat useita potilaita, yli 50 työntekijää kahden viikon karanteeniin
KoronavirusTelakkateollisuusRaumaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta