Raipe vakuuttaa: Ilves on menossa ylöspäin

Raimo Helminen on ikävässä välikädessä.
Raimo Helminen on ikävässä välikädessä.Lehtikuva
Julkaistu 12.12.2012 22:34(Päivitetty 13.12.2012 07:14)

Mika Huopainen/Inka Korhonen

Ilveksen taivallus SM-liigan syyskaudella on ollut tuskallista, ja maajoukkuetauolle joukkue lähti taulukon viimeisenä.

Tupsukorvien tuskasta kertoo tehtyjen maalien sarake. 62 osumaa on liigan alhaisin määrä ja esimerkiksi tamperelaisten edellä oleva Pelicans on saanut kiekon verkkoon 20 kertaa useammin.

- Kyllähän sitä ymmärtää pelaajia, että kun menee huonosti ja tappioita tulee, niin se maalinteko muuttuu automaattisesti vaikeammaksi ja vaikeammaksi, päävalmentaja Raimo Helminen lausahti MTV3:lle.

Helminen ei piiloudu pelaajiston taakse matalalennon syitä haettaessa, vaan ottaa vastuun valmennuksen kontolle.

- Valmentajathan haluaisivat aina parhaat pelaajat, mutta ei tämä ole siitä kiinni. Enemmän tämä on ollut meidän tekemistä; ei vaan ole pystytty nostamaan joukkuetta sille tasolle, mille se kuuluisi.

Vaikeuksista huolimatta Ilves-legenda uskoo, että joukkue saavuttaa tavoitteensa ja välttää liigajumboa keväällä odottavat karsinnat.

- Ylöspäin on suunta ja sinne me ollaan menossa, Helminen vakuutti.

Katso Inka Korhosen juttu Katsomo.fi:stä (Tulosruutu 12.12.2012)

määritellään kartan sijainti

Tuoreimmat aiheesta

Ilves