Jalkapalloliiga alkoi Vaasan Hietalahdessa varsin värikkäällä seitsemän maalin ottelulla, johon VPS sai vieraakseen AC Oulun.
Vieraiden kannalta kaikki näytti hyvältä vielä reilun 40 minuutin pelin jälkeen, kun Oulu johti ottelua Niklas Jokelaisen kahdella maalilla lukemin 2–0.
Tämän jälkeen vieraiden korttitalo alkoi kuitenkin sortumaan. Alkusoittoa saatiin avauspuoliajan lopulla, kun AC Oulun nigerialaiskeskikenttä Spencer Silas Chianyindi sai illan toisen keltaisen kortin ja ulosajon.
Oulu lähti toiselle puoliajalle puolustamaan johtoaan alivoimaisena, mutta vieraiden iltapuhdetta ei helpottanut, että VPS sai lahjan reilun 50 peliminuutin jälkeen. Vaasalaisista Prosper Ahiabu laukoi pallon rangaistusalueen sisällä kädet ylhäällä pelanneen Oulun Musa Jattan kasvoihin, mutta tuomaristo tulkitsi pallon osuneen käteen ja VPS sai rangaistuspotkun.
Lue myös: HJK suli karulla tavalla –16-vuotias superlupaus nousi ilmiömäisesti sankariksi
Tuloksena oli vaasalaisten kavennus, jonka teki Mads Borchers. Jattan peli jäi tärskyn vuoksi kesken, ja hänen tilalleen vaihdettiin samassa ajassa Otto Salmensuu. VPS paineli tilanteen jälkeen vieraiden ohi reilussa vartissa, kun Maissa Fall tasoitti ja Borchers vei ottelun toisella maalillaan vaasalaiset johtoon.