Pyykin käsittely ennen pesua
Muutama vinkki on aina paikallaan. Alla oivallinen lista asioista, joiden avulla säästät aikaa, hermoja ja vaatteita. Kannattaa kokeilla!
1. Poista voimakkaat tahrat tai laita tahranpoistoainetta vaikuttamaan. 2. Tyhjennä taskut ja harjaa taskuista ja käänteistä irtoroskat pois. 3. Sulje vetoketjut, jotta ne säilyvät ehjänä pesussa. Avaa napit, jotta napit eivät irtoilisi ja näpinlävet eivät venyisi. 4. Käännä voimakkaanväriset, painokuvioiset ja nukkapintaiset vaatteet nurinpäin, jotta ne eivät kuluisi. 5. Käytä pienille aroille tekstiileille, esimerkiksi sukkahousuille ja rintaliiveille, pesupussia. Pesupussi estää rintaliivien kaarien päätymisen koneeseen.
Pyykin lajittelu
- Likapyykki olisi hyvä säilyttää kuivassa ja ilmavassa paikassa. Pyykki lajitellaan kuidun, värin, likaisuuden ja hoito-ohjemerkin mukaan.
- Erottele värillinen ja vaalea pyykki jotta tekstiilien värit eivät sekoitu.
- Uudesta, voimakkaanvärisestä tekstiilistä voi lähteä irtoväriä, pese se ensimmäisellä kerralla erikseen.
- Jokaisella kuidulla on puhdistumisen kannalta ihannelämpötila ja kuidulle ominainen pesumekaniikan kesto. Hoito-ohjemerkinnöistä selviää suositeltu pesulämpötila ja pesuohjelma (normaali vai varovainen pesuohjelma)
- Kevyesti likaantuneille tekstiileille riittää pikapesu. Ainoastaan erittäin likaiset tekstiilit tarvitsevat esipesun.
Ekovinkki Pohdi tarvitseeko vaate välttämättä pestä vai riittäisikö tuulettaminen. Esimerkiksi villavaatetta voi tuulettaa talven mittaan ja pestä vasta keväällä ennen kuin se pakataan odottamaan seuraavaa talvea.
Uusimmat
-
10:44
MTV seuraa Portugalin MM-rallia: Kalle Rovanperältä loistava aloitus! Katso video suomalaisen taidonnäytteestä
-
10:43
Norjassa puukotus: Ainakin kolme haavoittunut
-
10:42
Jasmin Voutilainen kommentoi sairauslomaansa Salkkareista: "Olen elänyt haastavimpia aikoja ikinä elämässäni"
-
10:37
MTV oikeudessa: Vantaan vankilan vartija ei havainnut mitään väkivaltaa matkasellissä kahden päivän aikana – vangit vakuuttivat kaiken olevan hyvin
-
10:18
Räikeä tuomarivirhe MM-kisoissa – nöyrä anteeksipyyntö tallentui kameralle
-
10:14
Onko tässä MM-kisojen komein taklaus? Latvia-puolustaja lennätettiin vaihtoaitioon – vastustajilta huvittava reaktio
-
10:08
Jos Ukrainan uhoama kesähyökkäys toteutuu, on rintamalla jo päsmäröivän Putinin tehtävä iso päätös: "Tykistöupseerin koulutus, ei niillä opeilla sotaa käydä"
-
10:03
"Päivänselvä asia" voisi ratkaista ravintoloiden huutavan työvoimapulan Suomessa
-
10:01
Laura Allonen sijaistaa Salkkarit-tähti Jasmin Voutilaista Aino Kaukovaaran roolissa: "Päätin, että teen omalla tavallani, ettei tule liikaa painetta"
-
09:47
Yli 20 000 ukrainalaiselle myönnetty suojelua Suomesta – 195 perunut hakemuksensa
-
09:31
Ruotsille huippuvahvistus! NHL-tähti saapuu MM-kisoihin
-
09:30
Venäjä menetti päivässä 200 sotilasta ja yhdeksän tankkia, Ukraina väittää – MTV seuraa sotaa
-
09:21
EBU nimesi kuusi maata, jotka yrittivät antaa Euroviisuissa ääniä toisilleen
-
09:20
NHL:n suomalaisyllättäjällä tunteiden vuoristorataa – hienosta onnistumisesta valtavaan pettymykseen: "Nousemme vielä"
-
09:03
Taloyhtiöiden vuotovahingot kasvoivat viime vuonna – näin niitä voi ehkäistä
-
08:37
BBC: Etelä-Ukrainan Hersonin aluetta ollaan pian liittämässä Venäjään, sanoo kuvernööri
-
08:34
Leni Klum kävi äitinsä ex-huippumalli Heidi Klumin vaatekaapilla – esittelee nyt 24 vuotta vanhaa mekkoa
-
08:33
Suolistosyövät rajussa kasvussa – Suomi aloittaa valtakunnalliset seulonnat: "Kansan ruokailutottumukset ovat vääristyneet"
-
08:33
Jokerien ex-pelaaja oli poistumassa pukukoppiin – jääkiekko unohtui hetkeksi
-
08:32
Päätuomari heitti vitsivaihteen päälle kesken ottelun, hilpeä keskustelu tallentui kameralle – "Olen vihainen, jos tämä ei pääse siihen"
-
Lataa lisää