Puolustusministeriön sisäänkäynti Helsingissä Eteläisellä Makasiinikadulla töhrittiin viime yönä punaisella maalilla, kertoo Helsingin poliisi. Tekijäksi ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva ryhmä julkaisi videon töhrinnästä.
Komisario Esa Pennanen Helsingin poliisilaitoksen johtokeskuksesta kertoi MTV Uutisille, että poliisi sai ilmoituksen töhrimisestä yöllä kello 1.42.
Poliisin johtokeskuksesta kerrottiin STT:lle, että ilmoituksen töhrimisestä teki vartija, joka näki kahden ihmisen poistuvan paikalta.
Pennasen mukaan epäillyt ovat mies ja nainen. Poliisi ei ole vielä tavoittanut epäiltyjä.
Asiaa tutkitaan törkeänä vahingontekona. Tässä vaiheessa poliisilla ei ole tietoa siitä, millaista maalia sotkemiseen on käytetty. Lehtikuvan kuvaajan paikalta ottamista kuvista näkee, että maali on väriltään vaaleanpunaista tai pinkkiä.
Asiasta kertoi ensin Ilta-Sanomat.
Tekijäksi ilmoittautui Palestine Action Suomi -ryhmä
Tekijäksi on ilmoittautunut Palestine Action Suomi -ryhmä, joka on julkaissut Instagramissa videon töhrimisestä. Takaapäin kuvatulla videolla huppupäinen hahmo ruiskuttaa väriä ministeriön ovien edessä.
Videon yhteydessä kerrotaan, että ryhmä pitää puolustusministeriötä osallisena palestiinalaisten kansanmurhaan israelilaisten aseyritysten kanssa tehtävän yhteistyön vuoksi.
– Lopettakaa kaikki asekauppa ja suhteet Israhellin kanssa! Tai muuten odottakaa Palestine Actionia, julkaisussa kirjoitetaan.
Pennanen kertoi aiemmin, ettei poliisilla ei ole toistaiseksi tietoa töhrijöiden henkilöllisyydestä, heidän mahdollisesta taustaorganisaatiostaan tai sen tavoitteista.
"Herkän arvokiinteistön" putsaaminen lienee vaativaa
Puolustusministeriön viestintäjohtaja Niina Hyrsky kertoi STT:lle aamupäivällä, että töhrinnän kohteeksi joutui ministeriön pääsisäänkäynti ja sen ympäristö.
– Tapaus on kyllä erittäin ikävä, koska kohteena on Museoviraston suojelema herkkä arvokiinteistö. Todennäköisesti sen puhdistamisesta tulee vaativaa. Alun perin 1800-luvulla valmistuneen rakennuksen puhdistamisessa täytyy ensin esimerkiksi analysoida töhrintään käytettyä maalia ja löytää sitten oikea puhdistusmenetelmä.
Hyrskyn mukaan töhrintä ulottui myös pääsisäänkäynnin yhteydessä oleviin historiallisiin patsaisiin.
Ministeriön viestintäjohtaja oli vaitonainen tapauksen ja sen tutkinnan yksityiskohdista.
– Tutkinta on siirtynyt poliisille. Lisätietoja siitä, mitä tiedetään ja selville saadaan, antaa poliisi.
Hyrskyn mukaan ministeriö ei kommentoi tässä vaiheessa esimerkiksi sitä, onko heillä käsitystä tai tallenteita tekijöistä.
Puhdistus käyntiin alkuviikosta
Puolustusministeriön tilojen ylläpidosta ja korjauksista vastaa Puolustuskiinteistöt. Se käyttää ministeriön sisäänkäynnin töhrinnän puhdistustyössä arvokohteisiin perehtyneitä ammattilaisia, tiedotti Senaatti-konserni tänään. Puolustuskiinteistöt on osa Senaatti-konsernia.
Varsinainen puhdistaminen aloitetaan konsernin mukaan ensi viikon alussa. Työn kustannuksia ei ollut tiedotteen mukaan mahdollista arvioida vielä tänään.
Koska kyseessä on arvokohde, pesua ei voida tehdä heti esimerkiksi painepesurilla. Töhryjä ei tiedotteen mukaan myöskään kannata poistaa kiireellisesti vaan on parempi, että maalit ehtivät kuivua.
– Tässä pyritään kaikin keinoin välttämään rakenteiden ja materiaalien vaurioituminen. Kun kyseessä on vanha suojeltu rakennus, puhdistus on syytä tehdä konservaattorin valvovan silmän alla, sanoi Senaatti-konsernin viestintäjohtaja Sanna Jääskeläinen STT:lle.
Engelin piirtämä rakennus
Puolustusministeriön rakennus on C. L. Engelin piirtämä ja se rakennettiin vuonna 1822. Rakennus tuhoutui Helsingin suurpommituksissa, mutta se saatiin jälleenrakennettua 1950-luvulla.
Aiemmin paljon puhuttanut arvorakennuksen töhriminen tapahtui syyskuussa, kun Suomen Elokapinan ja ruotsalaisen Återställ Våtmarkerin mielenosoittajat suihkuttivat Eduskuntatalon pylväitä punaisella värillä vastalauseena turpeen noston jatkumiselle.
Esitutkinta pylväiden sotkemisesta valmistui tammikuussa, ja asia siirtyi syyteharkintaan. Poliisi tutki tekoa törkeänä vahingontekona ja kokoontumisrikkomuksena.
Esitutkinnan aikana kävi poliisin mukaan ilmi, että asiassa on syytä epäillä myös rakennussuojelurikosta, sillä ely-keskuksen lausunnon mukaan teossa turmeltui suojeltu rakennus.
Uutista päivitetty kello 13.54 lisätiedoin.
Uutista päivitetty kello 12.39: Korjattu puolustusministeriön viestintäjohtajan nimi oikeaan muotoon Niina Hyrsky. Jutussa luki aiemmin virheellisesti Nina Hyrsky.
Uutista päivitetty kello 11.37: Lisätty puolustusministeriön viestintäjohtajan kommentit.
Uutista päivitetty kauttaaltaan 7.6. kello 10.45.