FC Barcelonan La Liga -kausi alkoi tahmeasti, kun se jäi 0-0-tasapeliin Getafen vieraana myöhään sunnuntai-iltana pelatussa avauskierroksen ottelussa.
Vierasjoukkue Barcelonan ottelu sai synkän käänteen avausjakson loppuminuuteilla, kun laitahyökkääjä Raphinha sikaili itsensä suoralla punaisella ulos ottelusta.
Katso tilanne pääkuvan videolta.
Puntit tasoittuivat toisella jaksolla, kun Getafen Jaime Mata passitettiin suihkuun toisen keltaisen korttinsa myötä.
Ulosajot eivät kuitenkaan päättyneet tähän, sillä 70. peliminuutilla Barcelonan päävalmentaja Xavi Hernandez käytti kentän laidalla liian aggressiivista kieltä ja ottelun päätuomari Soto Grado näytti Xaville punaista korttia.
– Tuomari antoi ottelun eskaloitua liian pitkälle. Sanoin hänelle, että hän katsoi liian montaa rikettä läpi sormien, ja sen takia hän heitti minut ulos, Xavi kertoi ottelun jälkeen DAZN:lle.

