Punajuuri-makkaravuoka ja karviaishile 17.8.2001
Toim. KaisaTorkkeli
17.8. vietetään Kansallista lenkkipäivää eli juhlitaan suomalaista kansallisruokaa lenkkimakkaraa.
Saunaillan parempi makkara-ateria
4-6 punajuurta
2 sipulia
1 (500 g) lenkkimakkara
salviaa
balsamiviinietikkaa
rouhittua mustapippuria
100-150 g sinihomejuustoa
Kuori punajuuret ja sipulit. Leikkaa punajuuret mahdollisimman ohuiksi viipaleiksi. Viipaloi myös sipulit ja lenkkimakkara noin 1 cm paksuiksi viipaleiksi. Lado voideltuun uunivuokaan limittäin vuorotellen punajuuri-, lenkkimakkara- ja sipuliviipaleita sekä salvianlehtiä. Pirskottele päälle balsamiviinietikkaa sekä mustapippurirouhetta. Kypsennä paistosta 200 asteisessa uunissa noin 45 minuuttia eli kunnes punajuuret ovat kypsiä. Ripottele päälle sinihomejuustoa, kun kypsennysajasta on noin 10 minuuttia jäljellä. Tarjoa leivän ja vihreän salaatin kanssa.
Karviaishile
1 l karviaisia
n. 0,5-1 dl hunajaa (maun mukaan)
sitruunasoodaa ohentamiseen
(sitruunalikööriä tai vaaleaa rommia)
Laita karviaiset pakastimeen noin 1-2 tunniksi. Kun marjat ovat kohmettuneet, kaada ne monitoimikoneeseen tai soseuta sauvasekoittimella hileeksi. Makeuta hunajalla ja ohenna tarvittaessa sitruunasoodalla. Halutessasi korvaa sitruunasooda terästyksellä, rommilla tai liköörillä. Tarjoa inkiväärikermahuipun kanssa raikkaana jälkiruokana korkeasta lasista.
Inkiväärikerma:
kuohukermaa
sokeria
tuoretta inkivääriä
Vaahdota kerma ja makeuta sokerilla. Raasta joukkoon tuoretta inkivääriä.
Uusimmat
-
23:11
Facebook lupaa tukea journalismia miljardilla dollarilla – taustalla kinastelu Australian medialaista
-
23:06
Kolme pelaajaa kihautti SM-liigauransa avausmaalin, trilleriä puski – katso tästä illan kaikki osumat
-
22:47
Suomalaislääkäri Tiger Woodsin vammoista: "Paluu täysin mahdollinen" – yksityiskohta pitää kuitenkin sisällään riskin
-
22:38
Pääkallokeli ei kiusannut pelkästään autoilijoita: Finnairin kone luisteli päin kylttiä Helsinki-Vantaalla
-
22:28
Draamaa UCL-illan alkuun! Real Madridin osakkeet nousuun – punainen kortti heilui
-
22:27
MTV Uutisten tiedot: Hallitus valmistelee poikkeusoloja, eduskuntapuolueiden johtajat koolla klo 12, hallituksen info klo 9.30 – Hallitus kaavaillut ravintoloiden sulkemista kevään tapaan
-
22:26
MTV Uutisten tiedot: Hallituksen neuvotteluissa pohditaan jo poikkeusolojen julistamista Suomeen
-
22:24
SM-liigan ottelussa nähtiin erikoisuus – loppu pursusi draamaa
-
22:18
Barcelonan nuorelta tähdeltä jäätävä soolo – Lionel Messi säihkyi taas La Ligassa
-
22:05
10 ottelun tappioputki päättyi SM-liigassa! "Ihanalta tuntuu"
-
21:58
Entinen NHL-kiekkoilija hämmästeli yhtä asiaa Patrik Laineen hirmulaukauksessa – ”Katsokaa”
-
21:50
Raimo Helminen suojeli pelaajiaan: "Menee meikäläisen piikkiin"
-
21:42
Tiger Woodsin onnettomuudella spekuloinut toimittaja sai vihat päälleen: "En täysin yllättynyt tästä"
-
21:41
Ruotsi tiukentaa koronarajoituksia kolmannen virusaallon pelossa – asiakasmäärää kaupoissa supistetaan, ravintoloiden aukioloaikoja viilataan
-
21:25
Vankilatuomiotaan istunut mies tehtaili rakkauspetoksia telkien takaa ja onnistui huijaamaan tuhansia: "En katso niitä parisuhteina, vaan työnä"
-
21:02
HIFK selätti pitkän peikkonsa – yksi sivallus ratkaisi huipputasaisella liigakierroksella
-
21:01
Nasan Mars-mönkijään oli piilotettu salaviesti – internetin salapoliisit ratkaisivat koodin vain kuudessa tunnissa
-
21:01
Heikki Ranta sai yllättäen terveisiä Jannika B:ltä – Lapin Patja on tehnyt vaikutuksen Apulanta-nokkamiehen perheeseen
-
21:00
Pekka Rinne osana NHL-seuran valtavaa huhumyllyä – lähde: Nashvillellä selkeä kanta suomalaisen tilanteeseen
-
20:51
Talihallilla jännitetään päätöstä urheilutilojen sulkemisesta – viime vuonna ovet sulkeutuivat kuukausiksi ja tappiot olivat mittavat
-
Lataa lisää