Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Potilas kuristi sairaanhoitajaa  –  kaupunki ja sairaalan esihenkilö tuomittiin sakkoihin

Lehtikuva
Julkaistu 02.12.2022 18:03

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Savon käräjäoikeus on tuominnut Varkauden sairaalan palvelualuepäällikön ja osastonhoitajan työturvallisuusrikoksesta sakkorangaistuksiin. Kaupunki sai yhteisösakot.

Käräjäoikeus katsoi, että sairaalassa ei ollut toteutettu riittäviä toimenpiteitä, joilla potilaiden aiheuttamat väkivallan uhkatilanteet olisi estetty.

Varkauden kaupunginsairaalassa sattui kolmisen vuotta sitten tapaturma, jossa suurikokoinen potilas alkoi yhtäkkiä kuristaa sairaanhoitajaa. Hoitaja oli menettänyt tilanteessa tajuntansa ja joutui olemaan pitkään poissa töistä saamiensa vammojen takia.

Käräjätuomiosta tiedottava aluehallintovirasto kertoo, että esihenkilöporras oli laiminlyönyt sen, että töissä olisi riittävästi väkivaltaisen henkilön hallitsemiseen pystyviä työntekijöitä tai erillisiä turvamiehiä. Osastolla ei ollut toteutettu riittäviä turvallisuusjärjestelyitä, jotka estäisivät väkivaltatilanteita, eikä annettu tarpeeksi väkivaltaan liittyvää koulutusta.

Esihenkilöt eivät myöskään olleet reagoineet riittävällä tavalla henkilöstön tekemiin ilmoituksiin potilaiden uhkaavasta käytöksestä.

Käräjäoikeus tuomitsi palvelualuepäällikölle 18 päiväsakkoa, joista tulee hänen tuloillaan maksettavaa vähän yli tuhat euroa, ja osastonhoitajalle 25 päiväsakkoa, josta maksettavaa kertyy noin 900 euroa.

Varkauden kaupungin yhteisösakko on 5  000 euroa. Kaupunki joutuu oikeuden päätöksen mukaan maksamaan myös tapaturmaan joutuneelle sairaanhoitajalle oikeudenkäyntikuluja ja korvauksia yli 20  000 euroa.

Lisää aiheesta:

Teräs murjoi kielitaidottoman työntekijän jalan – yrityksen johdolle tuomioTyöntekijän vaatteesta lensi kipinä ja koko suksivoidetehdas paloi – oikeudessa huijanneelle toimitusjohtajalle tuomioSairaanhoitaja urkki kollegansa potilastietoja lähes 1,5 vuotta Kuopiossa – tuomittiin sakkoihin ja tonnien korvauksiinNainen putosi kahdesta metristä puutehtaan linjastolta ja joutui tapaturmaeläkkeelle – työnantaja määrättiin kymppitonnien korvauksiinLeipomotyöntekijän sormet vahingoittuivat taikinakoneen terään – toimitusjohtajalle ja esimiehelle sakot vakavista työturvalaiminlyönneistä16-vuotias poika käytti moottorisahaa collegehousuissa ja sai osuman jalkaansa – kesätyöntekijöille "ei ollut tapana" hankkia suojavarusteita: Porin kaupungille 20 000 euron yhteisösakko
VarkausKotimaaKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Varkaus
  • 3.9.16:53
    Henkirikokset

    Espoon murhasta epäilty teloi miehen järkyttävällä tavalla – seuraukset lopulliset

  • 13.8.15:53
    Koirat

    Toinen koira tappoi Stellan omaan mökkipihaan: "Oli kuin märkä rätti sen hampaissa"

  • 7.8.13:09
    Henkirikokset

    Mies kuoli henkirikosken uhrina Varkaudessa

  • 1.7.17:15
    Henkirikokset

    Vaimonsa murhasta epäilty mies kuoli vankilassa

  • 30.6.18:51
    Liikenneonnettomuudet

    Varkaudessa moottoripyörän ja neljän auton ketjukolari – kaksi osallista sairaalaan