Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisin suuroperaatio kesti jopa neljä tuntia yöllä Loviisassa – poliisi varustautui kovalla kädellä: "Uhkauksessa oli mainittu ase"

Uhkauksesta käynnistynyt operaatio oli alkanut kello kymmenen aikaan perjantai-illalla ja jatkunut yli kahteen asti aamuyölle.
Uhkauksesta käynnistynyt operaatio oli alkanut kello kymmenen aikaan perjantai-illalla ja jatkunut yli kahteen asti aamuyölle.All Over Press
Julkaistu 27.04.2019 12:36
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Loviisan Tesjoella oli perjantain ja lauantain välisenä yönä käynnissä suuri poliisioperaatio, joka kesti jopa neljä tuntia. 

Uhkauksesta käynnistynyt operaatio oli alkanut kello kymmenen aikaan perjantai-illalla ja jatkunut yli kahteen asti aamuyölle, kertoo yleisjohtaja, rikoskomisario Timo Pirinen Itä-Uudenmaan poliisilaitokselta.

– Henkilö oli esittänyt jonkilaisen uhkauksen, jossa oli manittu ase. Jos ase on mainittu, poliisi oli varautunut siihen, että tehtävä pystytään hoitamaan turvallisesti, Pirinen kertoo.

Iltalehden haastatteleman silminnäkijän mukaan paikalla olikin ollut useita raskaasti aseistettuja poliiseja ja jopa panssariajoneuvoja.

Pirinen vahvistaa, että paikalla oli useampi partio, mutta osannut sanoa tarkkaa tietoa siellä olleesta kalustosta. Aseelliseen uhkaukseen varautuessa vastaava varustus voi kuitenkin olla hyvin mahdollinen, hän kertoo.

Tilanne päättyi turvallisesti

Poliisin mukaan uhkauksen esittäneeseen henkilöön saatiin yhteys, ja tilanne saatiin hoidettua rauhallisesti keskustelemalla. Kukaan ei loukkaantunut tilanteessa.

– Väkivaltarikosta ei tapahtunut, asia saatiin hoidettua hyvin. Yksityisyyden suojaan liittyen en kerro henkilöstä tai olosuhteista, Pirinen sanoo.

Rikoskomisarion mukaan uhkauksesta on tehty rikosilmoitus. Tapausta tullaan todennäköisesti tutkimaan laittomana uhkauksena tai ampuma-aserikoksena, mutta nimikkeet eivät vielä ole tarkentuneet.

Lisää aiheesta:

Yläkoululaisilla "välähti" – voisiko pommiuhkalla saada vapaapäivän? Päätyivät poliisin pakeillePoliisi kertoo Paraisten suuresta operaatiosta: "Tapahtuneesta liikkunut virheellistä tietoa"Lisätietoa Marjaniemen suuresta operaatiosta: Poliisille tuttu mies osoitti lasta aseella ja sanoi tappavansaUutta tietoa Lahden suuresta poliisioperaatiosta: Uhkaavasti käyttäytynyt päihtynyt mies nukahti kesken piirityksenPorvoon ampumisen tutkinnanjohtaja: Järjestäytynyttä rikollisuutta ei ole suljettu pois – "Teon vakavuus ilman muuta antaa viitteitä siihen suuntaan"Poliisi piiritti taloa raskaasti aseistautuneena – Hämeenlinnan suuren poliisioperaation syy paljastui
LoviisaPoliisiAmpuma-aseetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Loviisa
  • 19.10.14:28
    Tulipalot

    Rintamamiestalo paloi Loviisassa

  • 23.8.17:14
    Fortum

    Loviisan ydinvoimalan huollossa sattui vahinko

  • 17.8.07:09
    Ydinvoima

    Loviisan ydinvoimalassa alkaa tänään vuosihuolto

  • 8.8.12:00
    Luonto ja eläimet

    Porvoossa ja Loviisassa kuolleiden hylkeiden kuolinsyy ei selvinnyt

  • 19.7.17:33
    Poliisi

    Poliisi etsi kadonneita lapsia Loviisassa