Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen osti asiakkaansa Finnairin toimitusjohtaja Mika Vehviläisen asunnon 1,8 miljoonalla eurolla helmikuussa 2011, minkä jälkeen se vuokrattiin Finnairille Vehviläisen työsuhdeasunnoksi. Asunto ehti olla myynnissä tätä ennen noin vuoden.
Tutkinnanjohtaja Ilkka Koskimäen mukaan syytä epäillä -kynnys ylittyi jo pelkästään sillä, että kyseinen asuntokauppa tehtiin.
– Asiaa arvioidaan lahjuksen ja edun arvolla sekä sillä henkilöt ovat olleet sellaisessa asemassa, että meidän käsityksen mukaan tällaista ei olisi pitänyt tapahtua, kertoo tutkinnanjohtaja Ilkka Koskimäki Helsingin poliisilaitokselta.
Poliisi epäilee Vehviläistä lahjuksen ottamisesta ja lahjomisesta elinkeinotoiminnassa.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan epäiltyinä lahjuksen antamisesta ovat Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas ja sekä entinen Finnairin hallituksen puheenjohtaja Christoffer Taxell.
Poliisi ei vahvista epäiltyjen nimiä. Koskimäen mukaan koko jutussa epäiltyjä on enemmän kuin kaksi. Kumpikaan, Taxell ja Sailas eivät halua kommentoida asiaa.
Poliisin mukaan asiassa on syytä epäillä myös, että edun antamisella ja ottamisella on ollut suosimistarkoitus.
– On myös mahdollista, että edulla pyritään vaikuttamaan päätöksentekoon. Rikosoikeudellisesti suosimistarkoituksella on suuri merkitys: yritysmaailman edun vastaanottaja ja virkamies eivät ole samassa asemassa. Virkamiehiltä edellytetään vielä tiukempaa kuria, Koskimäki sanoo.

