Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Podcast: Näin uhkaukset ja tilaus palkkamurhasta vaikuttivat Toivo ja Nadja Sukariin: "Se on Suomessa aika harvinaista"

Toivo ja Nadja Sukari kertovat kohtaamastaan piinasta.
Toivo ja Nadja Sukari kertovat kohtaamastaan piinasta.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 25.10.2024 17:27
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Nadja ja Toivo Sukari puhuvat Kaksoiselämää-podcastissa vuosia kestäneestä piinastaan.

Liikemies Toivo Sukari ja hänen vaimonsa Nadja Sukari kertovat toimittaja Petri Voutilaisen ja yrittäjä Riina-Maija Palanderin luotsaamassa Kaksoiselämää-podcastissa vuosien piinastaan, kun espoolaismies uhkaili Sukareita ja tilasi lopulta Toivo Sukarin palkkamurhan Tor-verkon kautta. 

Mies oli täyttänyt Tor-verkossa "Internet Killers" -nimisellä sivustolla lomakkeen, jolla tilasi palkkamurhaajan surmaamaan Toivo Sukarin. Hän oli maksanut palkkamurhasta tuhansia euroja. Mies oli kiistänyt, että hänen tarkoituksessaan oli saattaa Toivo Sukarin kintereille palkkamurhaaja, vaan kertoi uskoneensa kyseessä olevan jonkinlainen pilasivusto.

Elokuussa Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1979 syntyneen miehen törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta ja laittomasta uhkauksesta 2 vuoden ehdolliseen vankeuteen.

Lue myös: Toivo Sukarin palkkamurhan 5000 eurolla tilannut mies väitti pilailleensa – tuomio tuli

Ennen palkkamurhan tilaamista mies oli esimerkiksi lähettänyt Nadjalle kirjeitse kuvan, jossa Nadjalla oli reikä otsassa. Nadja kuvailee podcastissa, että kirje oli pelottava ja sai hänessä aikaan hetkellisen shokin. Hän pohti, voiko kyse olla vitsailusta, ja kuka kirjeen takana oikein oli. 

– Miksi me? Ymmärrän, että Toivo on enemmän julkisuudessa, mutta ajattelin, miksi minä? Onko tämä minun vikani? Miksi minä olen kohteena? Nadja kertaa podcastissa.

Sukarit suunnittelivat tuohon aikaan häitään. Nadja kertoo myös pohtineensa, yrittikö kirjeen lähettäjä pelotella ja estää häntä avioitumasta Toivon kanssa. 

Nadjan mukaan kirjeen lähettänyt mies myös soitteli ja lähetteli hänelle tekstiviestejä tuntemattomasta numerosta jatkuvasti. Hän kertoo hanttiin panemisen olleen vaikeaa, sillä hän ei tiennyt, kuka tekijä oli.

Nadja kertoo käyneensä keskustelemassa asiasta psykologin kanssa, mutta lisää, ettei koskaan käsitellyt asiaa ammattilaisen kanssa loppuun.

– Sanotaan, että tällaiset traumat pitäisi kääntää hyväksi itselleen. Traumat ovat osa persoonaamme. 

Toivo puolestaan kertoo podcastissa, että uhkailut ja palkkamurhatilaus saivat hänessä aikaan voimakkaita pelkotiloja. Hän ja Nadja joutuivat esimerkiksi pohtimaan tarkkaan, onko heidän turvallista viettää hääjuhliaan Suomessa. Häät järjestettiin lopulta Suomessa turvatoimilla.

Toivo ei ymmärrä, miksi uhkaukset kohdistuivat myös Nadjaan.

– Tappouhkaus kohdistui myös kahteen lapseeni. Osoitteet olivat hänellä tiedossa. Se on Suomessa aika harvinaista, että tapporaha maksetaan konkreettisesti, Toivo sanoo podcastissa.

Tapahtunut on jättänyt Toivolle pelon, joka nostaa päätään hänen liikkuessaan julkisilla paikoilla. Sukarit asuvat noin puolet vuodesta Suomessa ja puolet Espanjassa. Pelko on Toivon mukaan voimakkaampaa Suomessa, sillä täällä hänet tunnetaan julkisuudesta.

Lue myös: Mies tilasi Toivo Sukarille "shoot and drive away" -palkkamurhan – näin perusteli tekoaan

Lisää aiheesta:

Uutuuskirja: 15-vuotiaan Vendin raiskaajamurhaaja "tappaa aivan varmasti uudelleen, jos hänet vapautetaan"Tosi-tv:stä tuttu Suvi joutui catfish-huijatuksi: "Motiivina vaikuttaa olleen minun julkinen nöyryyttäminen"Toivo Sukarin palkkamurhan 5000 eurolla tilannut mies väitti pilailleensa – tuomio tuliMies tilasi Toivo Sukarille "shoot and drive away" -palkkamurhan – näin perusteli tekoaanKulosaaren kidnappaajaksi syytetty huijasi Heidin mieheltä pienen omaisuuden: "Täydellinen henkinen raiskaus"Samalla sekunnilla, kun Elina lähetti rahaa rakkaalleen, hän tajusi jonkin olevan pielessä
Toivo SukariPodcastitSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Toivo Sukari
  • 5.4.08:15
    Tähdet vs. google

    Toivo Sukari laittoi uran lastensa edelle: "Kaduttaa"

  • 30.3.09:05
    Tähdet vs. google

    Toivo Sukari luettelee luksustalojaan – tällaisessa kodissa hän asuu Nadja-vaimonsa kanssa

  • 29.3.09:05
    Tähdet vs. google

    Toivo Sukari paljastaa hemmottelevansa Nadja-vaimoaan luksustuotteilla: "Hän tykkää laukuista"

  • 1.3.11:03
    Tähdet vs. google

    Liikemies Toivo Sukarista on vain yksi kuva lapsuudesta – tässä syy

  • 17.2.07:31
    Tähdet vs. google

    Toivo Sukari ylistää Nadja-vaimoaan: "Hän on minun sihteerini"