Euroopassa viime perjantaina julkaistu Sonyn Playstation3 ei ole Japanissa ja Yhdysvalloissa pärjännyt myyntimäärissä kilpailijoille.
Sonyn Playstation3 pelikonsoli julkaistiin viime perjantaina Euroopassa. Playstation on Sonyn menestyksekäs konsolimalli. Playstation 3:n kilpailija Xbox 360 ehti markkinoille jo ennen uutta pleikkaria.
Playstationin odotetaan nousevan hyviin myyntilukuihin ominaisuuksiensa vuoksi. Toisaalta uutuus on Japanissa ja Yhdysvalloissa hävinnyt myyntimäärissä kilpailijoille.
Ensimmäisten arvioiden mukaan Playstation 3 alkaa olla lähellä niin sanottua kodin viihdekeskusta.
Pelaamisen lisäksi pleikkarin antiin sisältyvät muun muassa valokuvat, musiikki, elokuvat ja internet. Aluksi Playstation 3:een on saatavissa 25 peliä.
Helsingissä uutuus otettiin melko laimesti vastaan. Julkaisu keräsi perjantaina liikkeiden eteen vain lyhyitä jonoja.
(MTV3-STT)