Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pia Lamberg paljastaa elokuva-alan pimeän puolen – tuottaja lähetti vihjailevan viestin

Dee Cercone/Everett Collection
Julkaistu 28.03.2019 19:09
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Pia Lamberg on saanut kummallisia tarjouksia.

Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa vieraillaan malli Pia Lambergin luona. Entinen Miss Suomi asuu Los Angelesissa avopuolisonsa Keithin kanssa.

Lamberg muutti Yhdysvaltoihin seitsemän vuotta sitten. Suomesta lähteminen oli hänelle helppoa, sillä hän oli aina tuntenut, ettei kuulu joukkoon.

– Minulla oli aina sellainen jännä olo Suomessa, että ei kuulu sinne, mutta en miettinyt, että haluaisin ulkomaillekaan. Ei ollut selkeää, mikä siinä oli, hän kertoo.

LUE MYÖS: Pia Lamberg avoimena vaikeasta suhteesta – mustasukkainen miesystävä piinasi vielä eron jälkeenkin: ”Sai olla varpaillaan koko ajan”

Los Angelesiin Lamberg päätyi kontaktiensa kautta ja viihtyi heti. Mallina työskentelevä Lamberg kokeili aluksi myös näyttelijän töitä. Hän kertoo kohdanneensa elokuvatuottajia, jotka tekivät hänelle omituisia ehdotuksia.

– Yksikin, joka oli naimisissa ja laitteli viestiä, että haluaisi maksaa laskuni ja hemmotella minua, Lamberg ihmettelee.

– Kyllä niitä tulee, mutta olen karsinut ne.

Amerikan-valloituksensa alussa Lamberg näytteli Saf3-tv-sarjassa, mutta ei ole sen jälkeen innostunut pyrkimään uusiin rooleihin.

– Jos joku tarjoaa hauskaa roolia, totta kai sen teen, mutta en nauttinut siitä niin paljoa, että olisin koko ajan halunnut käydä jossain koekuvauksissa.

Yökylässä Maria Veitola MTV3-kanavalla ja mtv.fissä torstaisin klo 21. Jaksot katsottavissa ennakkoon C Moressa.

Lisää aiheesta:

Paluun Salkkareihin tehnyt Johanna Anttila arjestaan Yhdysvalloissa: "Jokaista ei voi ottaa ihon alle"Love Island -Julia ei ole koskaan seurustellut vakavasti – paljastaa, oliko mustasukkainen villalla: "Jos joku on tarkoitettu minulle, niin…"Näyttelijä Mira Rastas sai kuulla Teatterikorkeakoulun pääsykokeissa olevansa seinäruusu – opiskeli näyttelijäksi Lontoossa ja tähdittää nyt suosikkisarjaaKalle Lambergin salainen puhelinnumero levisi nettiin – sai päivittäin jopa 60 häiriösoittoa: "Aina ei edes sanottu mitään"Pia Lamberg avoimena vaikeasta suhteesta – mustasukkainen miesystävä piinasi vielä eron jälkeenkin: "Sai olla varpaillaan koko ajan"Painostus aborttiin ei ollut ainoa – Pihla Viitala avoimena alalla kokemastaan esineellistämisestä
Yökylässä Maria VeitolaPia LambergMaria VeitolaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Yökylässä Maria Veitola
  • 1.9.21:16
    Maria Veitola

    Maria Veitola arvostelee perussuomalaisia ja hallitusta: "Ei tee asian suhteen mitään"

  • 25.4.09:57
    Maria Veitola

    Yökylässä Maria Veitola jatkuu juhlakauden merkeissä

  • 3.4.07:41
    Erika Vikman

    Seiska: Erika Vikman on eronnut

  • 12.09.202415:01
    Manuela Bosco

    Tässä on ensimmäinen Manuela Boscosta ja Tuure Kilpeläisestä koskaan otettu yhteiskuva

  • 10.09.202410:41
    Elina Gustafsson

    Elina Gustafsson muistelee hänen ja Ansku Bergströmin yhteistä taivalta – kolmas vuosi toi mukanaan muutoksia