Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on ottanut kantaa perussuomalaisten rooliin kyselyiden suurimpana puolueena. Orpo puhui asiasta kokoomuksen puoluejohdon kesäkokouksessa Turussa.
Orpo korosti, että oppositiossa on kaksi hyvin erilaista puoluetta.
– Suosituimman puolueen puheenjohtajana Jussi Halla-aholla on merkittävä vastuu myös suomalaisen demokratian ja järjestäytyneen yhteiskunnan puolustamisessa.
– Toivon todella, että hän ei anna perussuomalaisten riveissä tilaa sellaiselle ajattelulle, jossa väkivallan lietsominen on sulka hattuun, Petteri Orpo korosti tilannekatsauksessaan puoluejohdolle.
Lue myös: Ylen gallup: Hallituspuolueiden kannatus kääntyi ensi kertaa nousuun
Opposition yhteistyö mahdollista
Perussuomalaisten on Orpon mukaan myös toimittava ratkaisukeskeisesti eikä vain tarjoilla helppoja ratkaisuja vaikeisiin asioihin.
Orpo näkee kuitenkin, että puolueet mahdollisesti voisivat tehdä yhteistä oppositiopolitiikkaa mitä tulee talousasioihin.
– Ei ole yhtä yhteistä oppositiota, mutta voi olla asiakysymyksiä esimerkiksi taloudessa, jossa olen huomannut järkeviä linjauksia heidän suunnaltaan. Eli joissakin asioissa voidaan löytää yhteistä säveltä, Orpo totesi MTV Uutisille.

