Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Pelicansin Michal Jordan ajettiin taas ulos – näin kommentoi Tommi Niemelä

2:42Lehdistötilaisuus: Pelicans - SportTommi Niemelä ja Risto Dufva olivat yhtä mieltä ottelun jälkeenTomi Natri /All Over Press
Julkaistu 29.09.2023 22:07

MTV URHEILU – STT

Vaasan Sport haki Lahdesta 4–2-voiton perjantaina ja aiheutti samalla Pelicansille jo kolmannen peräkkäisen tappion.

Sport varmisti vierasvoittonsa hurjalla päätöserän esityksellään, jossa vaasalaiset iskivät kolme osumaa.

– Olihan tämä vähintäänkin värikäs taisto. Kaukalossa näkyi, että kummankin joukkueen itseluottamus on aika vähissä. Kumman hermostunutta pelaamista puolin ja toisin. Toki olen erittäin tyytyväinen kolmeen pisteeseen, Sportin päävalmentaja Risto Dufva sanoi.

Kamppailun puhutuin tilanne nähtiin kakkoserän alussa, kun Pelicansin tshekkipakki Michal Jordan hölmöili itsensä ulos. Ensin Axel Holmström kamppasi Jordanin eikä erotuomareiden pilli soinut. Osuman jälkeen Jordan lähti idioottimaiselle kostoretkelle ja päätti taklata Johan Sundströmiä päähän. Jordan on sortunut nyt alkukaudesta jo kahdesti samanlaiseen hölmöilyyn.

– En ole nähnyt taklausta vielä kunnolla. Jos se osui päähän, niin eihän siinä ole seliteltävää. Turha ja typerä temppu, lahtelaisvalmentaja Tommi Niemelä kuittasi.

2:30Pelicansin tshekkitähti kiehahti taas! Ulosajo tästä päätöötistäJordan lensi tästä töötistä pihalle.

Lisää aiheesta:

HIFK:n voitolla karu hinta hinta – "Peiliin katsottiin"SM-liigalta ensireaktio Pelicans-pakin törkytemppuunOdottamaton kultakypärä sivalsi Pelicansin voittomaalin ja ihmetteli tshekkitähden venynyttä pelikieltoa – "Aika erikoinen episodi"Risto Dufvalta uudenlainen ilmaisu joukkueensa vaikeuksista – lehdistötilaisuus sai huvittaneen käänteenLahtelaisyleisö kiehui – näin hylättyä maalia kommentoi erotuomarikouluttaja"Pitäisi olla sen verran ammattilaista" – Risto Dufva pettyi Liiga-kamppailun ratkaisumaalin virheeseen
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:30
    Jääkiekko

    Vaaratilanne jäähyaitiossa – JYP-hyökkääjä kilahti: "Herranjumala!"

  • Eilen21:10
    Jääkiekko

    Tulikuuman JYPin taika murtui! HIFK osui lokakuussakin vieraissa

  • Eilen18:40
    SaiPa

    SM-liigan kulisseissa valtava myrsky – näin reagoi SaiPa

  • Eilen17:26
    HIFK

    Veikkaus: HIFK tekee kyseenalaista historiaa – "Erittäin poikkeuksellinen tilanne"

  • Eilen15:01
    TPS

    TPS: Mestaripakin sopimus purettu – taustalla erikoinen episodi