Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pelastakaa Lapset: Noin neljän miljoonan lapsen koulunkäynti häiriintynyt Ukrainassa

Oppilaita metroaseman tunneliin suojaan sijoitetussa koulussa Ukrainan Harkovassa 4. huhtikuuta 2024.
Oppilaita metroaseman tunneliin suojaan sijoitetussa koulussa Ukrainan Harkovassa 4. huhtikuuta 2024.Lehtikuva
Julkaistu 23.01.2025 02:01

MTV UUTISET

Koulutukseen kohdistui hyökkäyksiä Ukrainassa vuonna 2024 kaksinkertainen määrä edellisvuoteen verrattuna, kertoo Pelastakaa Lapset -järjestön selvitys.

Moni lapsi joutuu nyt opiskelemaan etänä tai maanalaisissa luokkahuoneissa. Sota on myös jättänyt lapsia kokonaan koulutuksen ulkopuolelle.

Vuonna 2024 Ukrainassa vaurioitui tai tuhoutui 576 oppilaitosta, kun 2023 kouluja, päiväkoteja ja yliopistoja vaurioitui tai tuhoutui yhteensä 256.

Noin neljän miljoonan lapsen koulunkäynti on häiriintynyt Venäjän hyökkäyssodan seurauksena.

Pelastakaa Lapset vaatii välitöntä loppua koulutukseen kohdistuneille hyökkäyksille.

– Jokaisella lapsella on oikeus koulutukseen ilman pelkoa väkivallasta tai hyökkäyksistä, Pelastakaa Lasten Ukrainan maatoimiston johtaja Sonia Khush sanoo. 

– Jokaisen koulun pitäisi olla suojattu tila, jossa oppilaat voivat oppia ja toteuttaa itseään myös sodan aikana.

Lue myös: 

Pelastakaa Lapset: Sodan vaikutukset lasten mielenterveyteen Ukrainassa ovat yhä huolestuttavampia

MTV Ukrainassa: Ukrainalaisnaiset täyttävät nyt miesten saappaat työpaikoilla – Nataliia ja Ljudmila keksivät uuden urapolun kuorma-auton ratissa

Vastaanottokeskus sulkeutuu, ukrainalaisille kerätyt lahjoitukset roskikseen: "Kaiken jättäminen monta kertaa on kohtuutonta"

Lisää aiheesta:

MTV Ukrainassa: Venäjän iskut ajavat lapsia pommisuojien pulpetteihinMetrokoulu tarjoaa lähiopetusta sodan runtelemassa Harkovassa – "Täällä lapsemme eivät pelkää ohjuksia ja iskuja""Pelastakaa Lapset: "Yksikään lapsi Ukrainassa ei ole säästynyt sodalta ja julmuuksilta"Yli miljoona lasta palannut takaisin Ukrainaan – suuri osa aivan sodan kauhujen lähelleUkrainan sodan huolestuttava seuraus: lapset eivät pääse kouluunKoronapandemialla rajut vaikutukset Pohjois-Syyriassa: Koululaisten määrä romahtanut puoleen, kertoo Pelastakaa Lapset -järjestö
Ukrainan sotaUkrainaLapsetNuoretKouluVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä