Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paula Koivuniemi nuorista naislaulajista: ”Kaikki ovat lähes samasta muotista”

Lehtikuva
Julkaistu 18.03.2017 14:35

MTV VIIHDE

Bumtsibumissa vieraileva Paula Koivuniemi ruoti nuoria naisartisteja.

Bumtsibum palaa ruutuun uudistuneena lauantaina 18. maaliskuuta 2017. Ohjelman avausjaksossa vierailevina tähtinä nähdään Paula Koivuniemi, Katri Helena, Pete Parkkonen ja Elias Kaskinen.

Ohjelman kulisseissa Koivuniemi muisteli aiempia osallistumisiaan suosikkiohjelmaan. Laulajatar nähtiin Bumtsibumissa vuosina 1999 ja 2002.

– Olen ollut useamman kerran mukana. Ne ovat olleet hauskoja ja hienoja hetkiä. Tykkään kovasti tästä formaatista. Kaikki haluavat laulaa mukana, se on niin suomalaista. Tällaisia kivoja viihdeohjelmia tarvitaan, Koivuniemi jutteli.

Koivuniemi myöntää lähtevänsä musiikilliseen taistoon leikkimielellä, vaikka voitontahto onkin kova.

– Olen koko ikäni osallistunut kaikenlaisiin laulukisoihin, joten olen aika kilpailuhenkinen. Vaikka en ajattelekaan tätä kisana, niin kyllä se on veressä, hän myöntää.

Kokeneelle artistille helpompia ovat ikivihreät klassikot, mutta uutuuskappaleiden tunnistaminen saattaa tuottaa haasteita.

– Musiikki-ihmisenä kuuntelen koko ajan radiota ja tunnistan kyllä kappaleita, mutta en osaa sanoja kokonaisuudessaan.

Koivuniemi toteaa, että nykyään radiota kuunnellessa on vaikea erottaa lauluäänen perusteella uusia nuoria naisartisteja, koska heidän äänet kuulostavat Koivuniemen mukaan kovin samanlaisilta.

– Kaikki ovat nykyään lähes samasta muotista. He kaikki laulavat vähän samantyylisesti. Toki he ovat huippuhyviä laulajia ja nuorilla koulutus on ihan erilainen kuin esimerkiksi minulla, Koivuniemi mainitsee.

– Olen itse tällainen Toivo Kärjen musiikillinen kasvatti ja hän aina haki ääniä, jotka olivat erilaisia. Esimerkiksi ollessani nuori Katri Helena oli se heleä-ääninen, minä käheä-ääninen ja esimerkiksi Carolalla oli vielä käheämpi ääni. Kaikilla oli erilainen soundi, niin aina tunnisti, kuka lauloi, Koivuniemi kiteyttää.

Bumtsibum lauantaisin klo 20 MTV3-kanavalla.

Lisää aiheesta:

Mikko Kosonen muistelee Levyraadin kirvoittamaa keskustelua rintakarvoistaLauri Mikkolan salainen haave kävi toteenIskelmälaulaja Heidi Kyrö mukana suosikkiohjelman uudella kaudella: "Olen kaivannut tätä vuosia"Suosikkiartistit innoissaan Bumtsibumista: ”Tämä on kuin laulajien Putous”Katri Helena syttyi uuteen Bumtsibumiin: ”Paljon rennommat säännökset”Paula Koivuniemi avoimena uran kipupisteistä: "Jotenkin tuntui siltä, että jaksaako enää"